Malíř času a ticha Vladimír Komárek byl v rozhlase častým, ale vždy oblíbeným a nevšedním hostem

Vydáme se opět za slavným rodákem a tentokrát si připomeneme svérázného malíře, kterému sice mnozí říkávali "malíř ticha," ale i přesto byl v rozhlase častým a vždy oblíbeným hostem. Řeč je o Vladimíru Komárkovi.

Rodák z Hořenska u Semil byl totiž nejen skvělým výtvarníkem, ale i senzačním společníkem a osobitým bavičem, kterému nebyly cizí ani peprnější výrazy. Z jeho úst však nikdy nepostrádaly jistou noblesu.

Čtěte také

Ateliér v Nedvězí u Semil, kde trávil většinu času, proto často navštěvovali třeba redaktorka Marta Růžičková nebo režisér Pavel Krejčí. Ten také z těchto setkávání připravil pořad, který je zároveň připomínkou dvacátého výročí umělcova odchodu do malířského nebe.

V pořadu byly použity ukázky z rozhlasového pásma Milana Brunclíka "Čas zakletý do plátna" a pořadu Marty Růžičkové "V zajetí smíchu".

Vladimír Komárek (1928-2002), malíř, grafik a ilustrátor, patří k nejvýraznějším českým uměleckým osobnostem druhé poloviny 20. století. K výtvarnému umění ho to táhlo už od mládí. Studia začal na sklářské škole v Železném Brodě a roku 1946 nastoupil na pražskou Akademii výtvarných umění do ateliéru Karla Mináře, na které studium ukončil po jednom akademickém roce. Pak se přihlásil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou do ateliéru Karla Štipla, kde úspěšně absolvoval roku 1954.

Rozhlasovou vzpomínku s názvem "Vladimír Komárek: malíř času a ticha" připravil režisér Pavel Krejčí.

autoři: Pavel Krejčí , baj
Spustit audio

Související