Lyžařská sezóna v Krkonoších končí. Jaká byla letošní zima z pohledu hoteliérů a vlekařů?

18. duben 2022 08:12

V Krkonoších končí lyžařská sezóna. Podle velké části hoteliérů a provozovatelů areálů byla návštěvnost nižší oproti běžným rokům. Ale po ekonomické stránce celkem vydařená. Citelně prý chyběla zahraniční klientela. Podnikatelé tak omezí investice. Potřebují prý mít dostatek prostředků v rezervě.

Čtěte také

Podnikatelé se obávají, jak se bude vyvíjet současná ekonomická situace.

„Říkali jsme, že jsou Velikonoce a tak si zajedeme na dva dny zalyžovat," tvrdí Adam, který právě přijel k dolní stanici lanovky ve Špindlerově Mlýně. „Trošku pršelo, ale teď už zase svítí sluníčko, takže je to super.“

Prý se přijel rozloučit se zimní sezónou. Stejně tak i stovky dalších lyžařů.

Přestože je o prodlouženém víkendu návštěvnost zimních středisek slušná, velká část skiareálů hlásí její pokles oproti zimním sezónám před pandemií koronaviru. Celkové tržby ale v černých číslech prý nejsou a to hlavně díky vyšším cenám skipasů.

Čtěte také

Začátek sezóny byl podle Jakuba Jandy ze skiresortu Černá hora-Pec poměrně náročný. „Covidová pravidla, kontroly certifikátů, povinnost očkování. Všechna tato omezení se samozřejmě promítla napříč celým lyžařským sektorem. Návštěvnost byla nižší, řádově se bavíme o poklesu zhruba o pětinu.

V prvních zimních měsících mnoho turistů do Krkonoš nepřijelo.

„Za sebe mohu říct, že měsíc leden jsem zadotoval. Což je pro zimní období opravdu dost tragické, vysvětluje majitel informačního centra ve Špindlerově Mlýně Martin Jandura.

Čtěte také

Přestože sezóna celkově špatná nebyla, provozovatelů hotelů i lanovek a vleků se obávají vývoje ekonomické situace.

„Základní věc, kterou nyní řešíme, jsou ceny energií. Elektřina a ceny paliv, říká Jakub Janda a dodává, že skiresort Černá hora-Pec proto zatím odkládá plánovanou stavbu retenční nádrže. Do velkých investic se nehodlá pouštět ani většina hoteliérů.

„Uděláme nějaké technické úpravy v pokojích, budeme některé pokoje rekonstruovat a zrekonstruujeme také část konferenčních místností, tvrdí obchodní manažerka jednoho z velkých hotelů ve Špindlerově Mlýně Jitka Hronešová.

Podle ní bude důležitá letní sezóna, ta zatím podle rezervací vypadá prý dobře.

Spustit audio

Související