Legendární Ironman vsadil v Hradci Králové na plavání v Labi v centru města. Unikátní věc ve světě
Budeme se už chystat trošku na příští rok, kdy do Česka poprvé zamíří legendární Ironman. Tento skutečný otec triatlonu a zásadní značka světového sportu oznámil na třetí srpnový víkend, tedy 16. až 18. srpna 2024 ve svém kalendáři závod v Hradci Králové. S předstihem si o této výjimečné sportovní události povídáme s ředitelem závodu a milovníkem velkých výzev, Romanem Šinkovským.
Co je to vlastně ten Ironman? Proč je to pro Hradec taková velká sláva?
Ironman je světová značka triatlonových závodů, která má už téměř padesátiletou historii. Pořádá se prakticky na všech kontinentech po celém světě. V příštím roce se bude konat ve 170 lokalitách. Jsou to nejen vyhlášené turistické lokality, ale i velká města. Namátkou řeknu Barcelona, Frankfurt, Varšava, Kdyně, Bělehrad. Samozřejmě v Americe, kde ta značka vznikla, se koná spousta závodů. A do Hradce Králové se dostává Ironman poprvé v historii v České republice, kdy tento závod nebyl dosud pořádán. Takže je to opravdu velká věc.
Složité bylo vůbec dostat Ironmana do České republiky. Potom ten další krok, dostat ho do Hradce Králové, už tak těžké nebylo.
Roman Šinkovský, ředitel závodu Ironman v Hradci Králové
Jak složité bylo Ironmana do Hradce Králové dostat?
Mluvíme o třetím srpnovém víkendu 2024, ale ty přípravy už běží rok a půl. Nějaké námluvy už proběhly v loňském roce ještě za předchozího vedení města, když jsem s tímto nápadem přišel. Nové vedení města potom ono podepsané memorandum na roky 2024 až 2026 převzalo. Složité bylo vůbec dostat Ironmana do České republiky. Potom ten další krok, dostat ho do Hradce Králové, už tak těžké nebylo, protože opravdu město, kraj, prostě všechny organizace, které se na tom mohou podílet, tak jdou do toho s námi velmi vstřícně a podporují nás.
Čtěte také
Ovšem splnit veškeré požadavky mezinárodní organizace Ironmana, to bylo velmi náročné. Dostupnost ubytovacích kapacit, dostupnosti třeba mezinárodního letiště, vůbec certifikace tratí. To vše prošlo spoustou kontrolních dnů a inspekcí. Po celém světě to organizují různé organizace a my jsme se spojili s dceřinou společností, která organizuje tyto závody v Polsku. Ta má na starosti tři Ironmany ve Varšavě, v Kdyni a v Poznani. I díky jejich zkušenostem se pořádání závodu mohlo dostat i k nám.
Vy jste naším reprezentantem v extrémních světových závodech Adventure Race. Pořádáte úspěšný hradecký půlmaraton a překážkové závody Gladiátor Race. Účastnil jste se vy sám někdy Ironmana?
Ironman mi unikal. Někde v hlavě to máte, chcete splnit nějakou ultimátní výzvu. Ale závody, kterým jsem se já historicky věnoval, byly vlastně ještě delší a náročnější než Ironman. Tedy pro mě by to byl v dané chvíli spíš trošičku krok zpátky. Nicméně samozřejmě profesně mi to nedá, takže trávím daleko více času v bazénu, daleko víc přemýšlím o tom, jak se zúčastnit. Kromě našeho závodu, tam to samozřejmě nejde, protože organizačně to je opravdu velká zátěž. Ale nějakého závodu ve světě z profesního hlediska, abych věděl, jak to dělá pořadatel třeba na druhé straně zeměkoule. Ale není to sportovně to, kam bych primárně směřoval.
Ironman je ikonou nejenom v triatlonovém, ale v celém sportovním světě. Od svého vzniku v roce 1977 na Havaji to je synonymem pro nejtěžší vytrvalostní závody na světě. Jak to tedy bude vypadat příští rok v srpnu v Hradci Králové, co bude součástí celého programu?
Program bude začínat už v pátek, protože předpokládáme, že se budou sjíždět závodníci prakticky z celého světa. V tuhle chvíli víme už o 20 zemích, které jsou přihlášeny. Já bych chtěl jen podotknout, že ten závod není určen pro elitní nebo profesionální sportovce. Samozřejmě taková kategorie tam je, závodí se o body, o prize money, o finanční ohodnocení, o nominaci na mistrovství světa a mistrovství Evropy, ale je to určeno pro širokou veřejnost, takže závodníků bude opravdu hodně.
Hlavní závod by mohl být i vyprodán, chceme ale udělat především bezpečnou a skvělou akci, kam se budou všichni účastníci rádi vracet.
Roman Šinkovský, ředitel závodu Ironman v Hradci Králové
Takže bych se mohl také přihlásit?
Samozřejmě. Skvělé na tom programu je, že se nejedná pouze o dlouhou destinaci Ironmana. My v Hradci Králové pořádáme polovičního Ironmana, což je 1,9 km plavání, 92 km jízda na kole a půlmaraton, tedy 21 km v běhu. Ale máme i kratší vzdálenost tzv. olympijský, triatlon, který je 1,5 km plavání, 40 km na kole a 10 km běhu. A potom také štafety, což je velmi atraktivní pro spoustu lidí z veřejnosti, kteří si chtějí užít tu atmosféru. Protože atmosféra na Ironmana je něco úžasného. Program pak bude vrcholit v neděli, kdy jsou všechny závody na programu. Předtím jsou ještě přednášky, dětské závody, doprovodný program pro celou rodinu a výstavní Expo, kde se prezentují partneři. Takže od pátku do neděle a vyvrcholení 18. srpna.
Epicentrum závodu bude přímo v centru Hradce Králové, na nábřeží Labe, kde se budou konat plavecké disciplíny?
Ano, to je velká deviza závodu v Hradci Králové, ojedinělá věc skoro na celém světě. Moc podobných lokalit, kde se plave v centru města, není. My jsme vsadili na plavání v Labi. Start plavecké části bude na náplavce poblíž budovy Sokola. Takže po celou dobu uvidí diváci plavce a budou je moci povzbuzovat. Labe bude takový velký 1,9 km otevřený bazén spolu s vyvýšenými přírodními tribunami náplavky. To si myslím, že bude highlight závodu.
Čtěte také
Co běžecká část?
Běžecká část je ve čtyřech okruzích. My jsme schválně plánovali čtyři okruhy tak, aby to bylo co nejatraktivnější. Takže se běží pětikilometrový okruh také kolem Labe a soutoku Labe s Orlicí, aby závodníci zažili ty nejkrásnější výhledy na Hradec. Aby viděli na katedrálu Svatého ducha, aby proběhli krásným parek na soutoku, kolem hradecké univerzity a staré budovy Pedagogické fakulty, kolem gymnázia J. K. Tyla. A samozřejmě náplavky, takže ta atmosféra bude úžasná.
A cyklistická část?
Ta je vždy nejtěžší na naplánování, protože celá cyklistická trať se uzavírá pro veškerý provoz. Tedy i organizačně je to velmi náročné. Pojedeme směrem na severovýchod, Černilov, Nové Město nad Metují a Jaroměř. V tomto trojúhelníku se budou závodníci pohybovat.
Čtěte také
Jaká se dá tedy očekávat účast?
Registrace byly spuštěny už na konci října a Hradec Králové byl nejrychleji se plnícím místem, kde se Ironman bude v Evropě konat. Takže je tam opravdu hlad a očekávání nejen českého sportovního publika. Ale dorazí i mnoho Slováků a Poláků. V tuto chvíli máme už 850 závodníků na hlavní destanci, k tomu dalších 200 závodníků na kratších vzdálenostech. Tedy registrace se plní opravdu velmi rychle. Očekáváme, že hlavní závod by mohl být i vyprodán, to znamená 1500 závodníků, během jara. Nicméně to není to, po čem bychom prahli. My chceme především udělat bezpečný a skvělý závod, kam se budou všichni účastníci rádi vracet.
Jaké jsou v těchto dnech vaše největší organizátorské starosti?
Například na začátku ledna se potkáme s paní primátorkou a náměstky, řešíme koordinaci uzavírek. Potom máme už 4. ledna schůzku s úředníky napříč všemi odbory, kde budeme koordinovat především cyklistickou část, protože ta ovlivňuje celý Královéhradecký kraj. Není to nic jednoduchého.
Velká výzva, od 16. do 18. srpna 2024 v Hradci Králové legendární Ironman. Naším hostem byl ředitel tohoto závodu Roman Šinkovský.
Související
-
Začínáme běhat. Kvalitní boty jsou základ pro každého běžce aneb Na dlouhé tratě vezměte delší boty
Běh je pro člověka přirozenou pohybovou aktivitou. Prospívá celému tělu a vyčistíte si při něm hlavu. Není sice náročný na výbavu, ale kvalitní boty jsou základ.
-
Zdraví dítěte je nejdůležitější. Triatlonistka Vendula Frintová se těší na potomka, ukončila kariéru
Lada Klokočníková přivítala v rozhlasové kavárně dámu, která je sice křehkou majitelkou obchodu s pralinkami, ale v několika sportovních disciplínách by to nandala i mužům.
-
V 16 letech přeplavala Lenka Štěrbová La Manche a je pořád nejmladší Češkou, které se to podařilo
Trochu si zaplaveme a představíme vám naši plaveckou reprezentantku Lenku Štěrbovou, která pochází z Pardubic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka