Léčivky a vitamíny za oknem. Zahradní rádce František Hlubocký o chybách v péči o pokojové rostliny
Mnoho pokojových rostlin pochází původně z tropických oblastí a potřebuje hodně světla nebo vody. Aby vaše pokojové rostliny dobře rostly a byly zdravé, je nutná pravidelná péče.
Zahradní rádce František Hlubocký hovoří v naší radioporadně o péči o pokojové rostliny v zimním období. A také o tom, jak si za oknem vypěstovat potřebné léčivky a vitamíny.
Zavlažování
Čtěte také
Pro zavlažování pokojových rostlin platí: důsledně se snažte zabránit přelití! V opačném případě kořeny odumřou a rostlina už nebude moci přijímat vodu ani živiny.
Proto zalévejte vždy až poté, co jste vyzkoušeli vlhkost půdy. Otestujte ji tak, že do hloubky několika centimetrů zanoříte prst. Většinou je povrch zeminy již suchý, ale v hloubce několika centimetrů je vlhkost ještě dostatečná.
Péče o listy
Nezapomeňte z listů pravidelně otírat prach. To umožňuje rostlinám opět dýchat. Nejlepší je použít vlhký hadřík. Zejména v zimních měsících byste měli listy také orosit trochou vody.
To působí proti suchému vzduchu z radiátoru. Měli byste také pravidelně odstraňovat suché listy a květy. Na odumřelých zbytcích rostlin se rády usazují plísně.
Zásobení živinami
Každá rostlina potřebuje dusík, fosfor a draslík jako živiny pro růst a zdraví, své pokojové rostliny proto pravidelně hnojte. A pravidelné přesazování je pro zdravý růst rostlin také nezbytné.
Čtěte také
Kořeny rostliny během měsíců a let prorostou celým květináčem, který tak pro rostlinu už nebude dostačující. V důsledku toho poroste kořen podél stěny květináče a zpomalí se růst nadzemní části rostliny.
Vaše pokojové rostliny proto přesazujte do čerstvé zeminy jednou za 2 až 3 roky, větší rostliny po 4 až 5 letech. Zvolte za tím účelem vždy větší květináč. V čerstvé a kypré půdě se kořeny mohou velmi dobře vyvíjet a také listy budou větší a silnější.
Celou radioporadnu s Františkem Hlubockým si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Naklíčená semínka a kvašená zelenina. Jaká je jejich úloha v naší stravě? Jarní očista organismu
Výživový poradce Lukáš Vaníček v naší radioporadně. Tentokrát na téma: superpotraviny a jarní očista organismu.
-
Růžová radioporadna. Zahradník František Hlubocký a základní...
Radioporadna: zahradník František Hlubocký a povídání o růžích. V čem nejčastěji chybujeme? Jak využít přírodní repelenty? Jak načasovat prořezání? Základní členění...
-
Zelí - lék na všechno. A kysané, to je přímo vitamínová bomba...
Zelí je zdrojem vitamínu C a také vitamínu U, který má protialergické účinky. Lidová medicína doporučuje používat čerstvé zelí nebo šťávu z něj například při nespav...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.