Zelí - lék na všechno. A kysané, to je přímo vitamínová bomba. Čím jemněji nakrouhané, tím lepší!
Zelí je zdrojem vitamínu C a také vitamínu U, který má protialergické účinky. Lidová medicína doporučuje používat čerstvé zelí nebo šťávu z něj například při nespavosti, bolestech hlavy a onemocnění sleziny. Śťáva nebo odvar s medem se používá při léčbě zánětu hrtanu, průdušek a dalších onemocnění dýchacích cest. David Smetana vám v naší radioporadně předtavil odrůdy zelí a přidal informace jak ho pěstovat, kdy ho sklízet a jak uskladnit.
Kysané zelí - přímo vitamínová bomba. Díky aktivitě bakterií kyseliny mléčné má ještě vyšší obsah vitamínu C než zelí čerstvé.
Kysané zelí už při množství 200 granů pokryje potřebu denní dávky vitamínu C.
Rada farmáře Davida Smetany:
Základem dobrého kysaného zelí je použít takzvanou kruhárenskou odrůdu! Takové zelí má dostatek cukru a dobře kvasí. Čím jemněji nakrouhané, tím lepší! Stačí přidat kmín a sůl (asi 2 procenta).
A recept od posluchačů:
20 kg zelí
1 a půl kg cibule (nakrájet na kolečka)
0,6 kg soli
kmín
Všechno promíchat.
Na dno nádoby položit 4 jablka rozkrájená na kolečka, křen, asi 10 kuliček pepře a to celé zakrýt zelnými listy. Na to teprve nacpat směs nakrouhaného zelí. Přilít trošku vody, zavřít a nechat kvasit minimálně 3 týdny.
Více o zelí i jeho pěstování v našem audioarchívu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.