Kráse nezáleží na materiálu! Pavel Frydrych šéfem Muzeu stavebnice Merkur i Muzea papírových modelů
Teď si budeme hrát. V Polici nad Metují se bude líbit určitě nejen malým stavitelům, ale také modelářům, kteří si občas něco rádi slepí z papíru. Pozveme vás totiž hned do dvou muzeí, která bydlí na jedné adrese a dostanete jednu vstupenku. Obě mají stejný vchod i stejného ředitele.
Do Muzea legendární stavebnice Merkur, ale i do Muzea papírových modelů se sídlem v Polici nad Metují vás zve Pavel Frydrych.
My jsme se viděli naposledy před dvěma lety, kdy jste slavili 10. výročí založení Muzea papírových modelů. A tenkrát bylo právě novinkou, že obě muzea jsou propojená a navštívíte je na jednu vstupenku.
Tenkrát ještě byla muzea propojena pouze přes moji osobu, ale měla ještě dva samostatné vstupy. Až od 1. ledna loňského roku fungujeme jako jedna instituce. Proběhly nějaké rekonstrukce a stavební úpravy, aby se dalo projít jedněmi dveřmi.
Občas mám problém rozpoznat, jestli to víc baví tatínka nebo děti. Tvrdím, že z Merkuru se dá udělat úplně všechno, kromě svíčkové.
Pavel Frydrych, ředitel Muzea stavebnice Merkur a Muzea papírových modelů
Kdybyste si měl vybrat, papírové modely nebo Merkur? To je zapeklitá otázka na ředitele obojího.
Otázka je to zapeklitá, ale já na ni mám diplomatickou odpověď. Oboje je krása a kráse nezáleží na materiálu. Ale pokud bych si měl vybrat, tak za mne papírové modely. Přeci jen ten vztah k nim mám delší a trvalejší.
Čtěte také
V legendárním časopise ABC vycházely papírové modely. A stavebnici Merkur se říkalo Lego východní Evropy.
Stoprocentně. Já tvrdím, že občas mám problém rozpoznat, když tam jsou v dílničce návštěvníci, jestli to víc baví tatínka či dědečka nebo děti. Takže ten zásah tam je a patří to skutečně k našemu dětství. Jsou to veliké, až vlastně legendární značky.
Musíme připomenout, že v příštím roce 2025 bude mít Merkur jedno velké výročí.
V roce 1925, tedy před 99 lety, proběhla veliká změna v konstrukci stavebnice, která se tenkrát jmenovala Inventor. Poprvé se objevily pravidelné perforace v dílkách, ony dírky, a poprvé bylo možné stavebnici spojit systémem šroubků a matiček. Do té doby se stavebnice Inventor spojovala takovými háčky, vypadá to trošku jako lešení haki. I funkčnost stavebnice tím byla docela omezená. Šroubky a matičky otevřely úplně nebývalý obzor. Tvrdím, že z Merkuru se dá udělat úplně všechno, kromě svíčkové.
Také slavný Otto Wichterle využil stavebnici Merkur.
On postavil z Merkuru přístroj, na kterém odlil první čtyři kontaktní čočky. To bylo na Vánoce v roce 1961 u něj doma v kuchyni. Ještě máme v expozici jednoho úžasného fyzika českého původu, který žil v Německu, jmenoval se Peter Grünberg. On byl po válce odsunut, pocházel z Dýšiny u Plzně, a v mnoha rozhovorech vzpomínal, že jako malému klukovi mu tatínek koupil stavebnici s dírkami a to byl začátek jeho fascinace fyzikou. Nakonec získal Nobelovu cenu. A za to může teoreticky Merkur.
Čtěte také
Máte u vás také postavené ocelové město, na kterém pan Mládek pracuje už mnoho let.
Od roku 2000. Letos jsme se dostali už k poslední stavbě Ocelového města, továrně, kterou do modelu zabudujeme asi na podzim. Bude záležet samozřejmě na dalších okolnostech. Ale v tu chvíli by mělo být po čtvrtstoletí práce ocelové město hotové. Váží jednu a čtvrt tuny. Abychom tam mohli dát onu továrnu, budeme muset celý model otočit o 180 stupňů. Není to úplně jednoduché, ale před dvěma lety jsme ho stěhovali, tak už víme, jak na to.
Muzeum papírových modelů je pořád ojedinělé u nás v Česku?
Je pořád ojedinělé v celé České republice, vznikají samozřejmě nějaké dlouhodobé výstavy papírových modelů, ale stálá expozice je pořád jediná u nás v Polici nad Metují. Vznikla v roce 2012. To byla aktivita modelářů, výrazně se na vzniku muzea podepsali zejména dva modeláři, pan Ladislav Badalec ze Svatoňovic a hradecký Milan Weiner. Bez nich by asi to muzeum nebylo. Dokázali přesvědčit město, že to je smysluplná činnost.
Muzeum papírových modelů je pořád u nás ojedinělé. Na jeho vzniku se podepsali zejména modeláři Ladislav Badalec a Milan Weiner.
Pavel Frydrych, ředitel Muzea stavebnice Merkur a Muzea papírových modelů
To jsou ony papírové modely, které vycházely v legendárním časopise ABC?
Ano. Samozřejmě v expozici máme přímo vyčleněné místo pro Ábíčko, tam nic jiného není, ale těch vydavatelů je historicky i v současnosti daleko více. Abíčko je vyloženě synonymem, ale třeba letošní rok jsme nainstalovali modely, které jsou více určené pro děti, máme tam Tlapkovou patrolu a Garfielda, Barta Simpsona, jdeme s dobou. Asi nejpopulárnější je u dětí model čarodějnické školy v Bradavicích, který svítí, včetně famfrpálového hřiště a všech těch věžiček astronomických i neastronomických.
Muzeum stavebnice Merkur bylo poprvé otevřeno v roce 2006 a historie stavebnice Merkur, parních strojů a elektrických vláčků Merkur každoročně láká tisíce návštěvníků z naší republiky i ze zahraničí. V roce 2012 bylo v Polici nad Metují otevřeno Muzeum papírových modelů. Na mapě muzeí České republiky se objevil subjekt, který se stal svatostánkem všech papírových modelářů. A nejen z České republiky, protože v Muzeu se prezentuje i práce modelářů z Polska nebo Slovenska.
A teď jsem domlouval zápůjčku krásného modelu motocyklu Jawy 350 Pérák z papíru. Ten ale nebude v expozici Muzea papírových modelů, ale vedle v Merkuru, protože bude ve vitríně stát vedle merkurového modelu Jawy 350 a vedle originálu té Jawy 350. Motorka je v měřítku jedna ku dvěma, váží 27 kilogramů, je nádherná. Je to nejfotografovanější model v expozici podle reakcí návštěvníků. A mám k tomu takovou jednu úžasnou kuriozitu. Manžel naší paní uklízečky tak třikrát, čtyřikrát do roka přijde do muzea, dofoukne kola u modelu, u originálu, zkontroluje nám motorky a zase odejde.
Čtěte také
Před lety jste také získali darem obrovskou sbírku modelů letadel. Co to bylo?
Všechna letadla, která vás napadnou, která kdy existovala. Je jich ve sbírce 5 469, čistě statisticky vychází, že Václav Šnobl musel udělat 2,2 letadla týdně za 48 let. Sbírka je částečně nainstalovaná v průchodu mezi oběma muzei. Jsou tam nejdříve letadla z Merkuru, potom ta papírová. My říkáme, že to je přelet od železa k papíru nebo obráceně. Trošku narážíme na to, že vystavit vše nebude úplně levná záležitost, takže bude záležet na tom, jak se nám podaří sehnat finance. Ale ta pestrost je neskutečná. Jsou tam i experimentální stroje. U jednoho jsem měl pochyby, že by vůbec mohl létat, tak jsem model nafotil a snímek poslal do Leteckého muzea v Kbelích. Asi za týden mi přišla odpověď, kde jste to sehnali? Tohle udělali Švýcaři v 50. letech v jednom jediném kuse. Vůbec se to neosvědčilo a už to dávno neexistuje.
A máte i model stroje, na kterém si američtí astronauti zkoušeli přistání na Měsíci, je to tak?
Je to maličký model, má asi 5 cm na výšku. V podstatě to je ta věc, která Neilu Armstrongovi bouchla téměř pod zadkem. On se stačil katapultovat asi půl vteřiny předtím, než to bouchlo.
Tak se přijeďte do Muzea papírových modelů i do Muzea Merkuru podívat. Najdete je pod stejnou adresou, Police nad Metují, Tyršova 341, naproti autobusovému nádraží.
Související
-
Muzeum stavebnice Merkur v novém, atraktivním kabátě. Po desítkách let mění všechny své expozice
Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují přivítá v novém kabátě první letošní návštěvníky. Řemeslníci dodělávají novou podobu interiérů.
-
Historii vystřihovánek z legendárního časopisu ABC zmapuje Muzeum „papíru“ v Polici nad Metují
Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují připravuje poctu legendárním vystřihovánkám z časopisu ABC. Podle nich sestavují nadšenci modely už více než šedesát let.
-
Muzeum Merkuru v Polici nad Metují nabízí mnoho novinek. Přibylo i několik unikátních velkých modelů
Muzeum Merkuru v Polici nad Metují nabízí letos o prázdninách nově upravené expozice. Legendární ocelové město je větší než dřív a proto bylo přesunuto do jiné místnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.