Legendární ocelové město z Merkuru v Polici nad Metují čeká další zvětšení a také přestěhování

25. leden 2022 10:34

Několikatunové ocelové město v Muzeu Merkuru v Polici nad Metují musí jeho pracovníci přemístit na jiné místo. Model totiž bude větší a stávající prostory jsou proto jednoduše malé. Demontáž a znovupostavení modelu ale přesto zabere pár týdnů. Změní se tak celá hlavní expozice muzea. 

Ocelovým městem postaveným ze stavebnice Merkur se prohání mašinka. Jsem vlastně jednou z posledních návštěvnic, která vidí tento model v původním stavu.

Čtěte také

Pavel Frydrych vysvětluje, proč se bude ocelové město stěhovat. „Ocelové město se během února bude nejen stěhovat, ale bude se i rozšiřovat. V současné době je jeho půdorys asi 3,5 krát 5 metrů. A mělo by se zvětšit ještě o další 2 metry. Takže bude mít 7 metrů na délku. Přiděláme tam takový střední segment, který je už hotový a uložený u konstruktéra tohoto města, Jiřího Mládka, doma.“

Proč jste se rozhodli po tolika letech model ocelového města přesunout jinam? „Byli jsme k tomu vlastně trošku donuceni, protože pan Mládek usilovně pracoval a vytvořil onu střední část, která tady ještě není nainstalována. A my jsme jednoduchou matematikou a klasickým metrem zjistili, že se nám sem už zvětšený model nevejde. Takže ho musíme přestěhovat do většího prostoru.

Několikatunové ocelové město v Muzeu Merkuru v Polici nad Metují se musí přemístit na jiné místo

Ale kam, když všechny prostory jsou zde úplně zaplněné? „Onen větší prostor je jen o dvě místnosti dál, kam se jdeme podívat. Teď jsme se ocitli v prostoru, který byl původně zamýšlen pro velkou expozici vláčků. Bohužel to nedopadlo podle našich představ, tak jsme se rozhodli, že expozici vláčků přesuneme jinam a sem po jednotlivých částech přestěhujeme ocelové město.

Čtěte také

Po jednotlivých částech. Znamená to, že třeba po jednotlivých budovách nebo každá matička a šroubek bude zvlášť? „Těch je tam opravdu hodně. Momentálně model váží asi 5 000 kilogramů. My ho rozebereme na části, které budou široké zhruba 1 metr. Abychom prošli dveřmi. A na připravený podstavec začneme ocelové město znovu instalovat.

Kdo by chtěl v Muzeu Merkuru v Polici nad Metují vidět ocelové město ještě v původní podobě, tak má možnost ještě zhruba do poloviny února. Potom začne přestavba, která potrvá zhruba měsíc.

MERKUR, nejznámější česká hračka
Snad každý, kdo uslyší slovo MERKUR, si vzpomene na planetu naší sluneční soustavy. Ale většina snad i na nejznámější českou hračku stejného názvu. MERKUR je značka kovových stavebnic, vláčků a učebních pomůcek, která vznikla počátkem dvacátého století v Polici nad Metují.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související