Historii vystřihovánek z legendárního časopisu ABC zmapuje Muzeum „papíru“ v Polici nad Metují

15. listopad 2020 10:00

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují připravuje poctu legendárním vystřihovánkám z časopisu ABC. Podle nich totiž sestavují nadšenci své modely už více než šedesát let. V prvním patře muzea proto vznikne nová expozice.

Muzeum papírových modelů je v těchto dnech liduprázdné, stejně jako je tomu v ostatních podobných institucích. Ale je tu s námi vedoucí Pavel Frydrych. A toho se ptáme, co se v muzeu právě teď děje?

Čtěte také

„Připravujeme jeden zajímavý projekt, chceme rozšířit expozici věnovanou legendárnímu časopisu ABC. V prvním patře našeho muzea už částečně taková expozice existuje. Ovšem vitríny neodpovídají našemu záměru a koncepci, jak to celé chceme pojmout."

„Proto jsme se rozhodli, že bychom chtěli na příští rok vytvořit nové vitríny a udělat úplně novou expozici, která by mapovala jak historii papírového modelářství v Ábíčku a představila by i jednotlivé autory, kteří s časopisem spolupracovali. A určitě se najde i místo na další historické modely, které vycházely na území dnešní České republiky nebo Československa řekněme od roku 1900."

Před námi jsou čtyři vitríny vysoké přibližně metr osmdesát. Široké jsou zhruba metr, některé jsou užší. Jak bude tedy nová expozice vypadat?

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují připravuje poctu legendárním vystřihovánkám z časopisu ABC

„Měly by se tu objevit dvě vitríny, které vyplní prostor mezi dveřmi, ten je dlouhý čtyři metry. Budou stát na zhruba padesáticentimetrovém soklu. Samotné vitríny budou mít výšku metr a půl, budou nasvětleny LED páskami, stejně jako v ostatních částech naší expozice."

Modely, které se budou vystavovat, už jsou v muzeu?

„Část už tady máme. Například hned v první vitríně máme nejstarší modely, které jsou v současnosti v majetku Muzea papírových modelů. Maličká žlutá raketa Vostok, která vypadá úplně jinak než originál, je z roku 1962. A potom z konce 60. a ze začátku 70. let 20. století jsou ve vedlejší vitríně autíčka a letadla, jejichž autorem je pan Ladislav Müller," dodává Pavel Frydrych.

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují
V době plastů se rádi vracíme k papíru a objevujeme jeho kouzlo a možnosti s ním pracovat. Papír je příroda. A papírové modelářství lidi sdružuje a obohacuje.

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují je v běžném režimu otevřené po celý rok. Nové expozice by si měli zájemci poprvé prohlédnout na jaře příštího roku.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související