Královéhradecký krajský úřad začíná přijímat registrace k žádosti o takzvané kotlíkové dotace

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Domácí kotelna (ilustrační foto)

V Královéhradeckém kraji dnes odstartuje další vlna kotlíkových dotací. Ty budou sloužit na výměnu kotlů s ručním přikládáním první a druhé emisní třídy za kotel na biomasu, plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo. Příjemce dostane část ze skutečně vynaložených výdajů podle zvoleného vytápění.

Celkem v této výzvě rozdělí v Královéhradeckém kraji skoro 150 milionů korun, vystačit by měly minimálně na 1250 nových kotlů.

Kotlíkové dotace 2019 - přihlaste se do třetí vlny

„V rámci třetí vlny mohou žadatelé žádat o dotaci na pořízení kotle na biomasu, kondenzačního plynového kotle a nebo pořízení tepelného čerpadla," vysvětluje krajský radní pro oblast regionálního rozvoje Pavel Hečko z ČSSD s tím, že o tepelná čerpadla je mezi uchazeči asi největší zájem.

Dnes v 10 hodin bude spuštěna elektronická registrace pořadových čísel od 1 do 1500. Radní Hečko odhaduje značný zájem, ale kolaps systému prý podle něj nehrozí.
„Z technického hlediska jsme na to připraveni. Dovolím si říct, že ten program máme tak doladěný, že nám určitě nehrozí, že by server spadl."

Systém podle něj počítá i s kapacitní rezervou.
„Budeme rozdělovat 150 milionů a já počítám, že do půl minuty bude tato částka rozdělena. Už z toho je vidět jak máme připraveno technické zázemí, že se nám podaří zadministrovat těch 1 500 žádostí během půl minuty."

Lidé, kteří budou při registraci úspěšní, pak správně vyplněné žádosti musí předložit ke krajskému úřadu od 16. do 30. září.

„Žádost obsahuje základní osobní údaje, jako je datum narození, jméno a příjmení, bydliště, list vlastnictví, číslo parcelní, číslo nemovitosti. Prostě základní věci," vysvětluje vedoucí krajského oddělení regionálního rozvoje Hana Klikarová.

Podstatné bude také doložení všech příloh.
„Což jsou revizní zprávy, zprávy ohledně stávajícího kotle. V žádosti musí také žadatel vyplnit o co má zájem, protože podle toho se také vypočítává výše nastávající dotace."

S přípravou žádosti jsou pracovníci oddělení regionálního rozvoje ochotni pomoci

„Máme tady šest pracovníků, kteří jsou tady klasicky v denní dobu i v úředních hodinách. Odpovídáme na e-maily, na telefonáty, mohou žadatelé přijít osobně. Samozřejmě jim rádi poradíme," dodává Hana Klikarová.

Kotlíkové dotace

Zatím Královéhradecký kraj na kotlíkové dotace rozdělil přes 305 milionů korun a vyměněno bylo skoro tři tisíce zastaralých kotlů. Další peníze pak budou připraveny na jaro 2020.

Spustit audio
autoři: Lucie Peterková , baj

Související