Kraj má už zajištěnu většinu peněz na rekonstrukci Vrbenského kasáren v centru Hradce Králové

3. říjen 2023 08:23

Královéhradeckému kraji se podařilo zajistit téměř všechny potřebné dotace na rekonstrukci Vrbenského kasáren v centru Hradce Králové. Teď už může začít hledat firmu, která se přestavby ujme. Vypsání soutěže schválila Rada kraje. Práce by měly začít v příštím roce, hotovo musí být nejpozději v roce 2025.

Čtěte také

„Máme jistou dotaci z Národního plánu obnovy na kulturně kreativní centra. Další dotace, kterou máme téměř schválenu, je také Národní plán obnovy na revitalizaci brownfieldu. A máme i podanou žádost u ITI (Integrated Territorial Investments - ITI). A ještě s jednou žádostí jsme uspěli v rámci IROPu (Integrovaný regionální operační program). Takže dotační prostředky máme téměř pod střechou,“ popisuje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová z hnutí Východočeši.

Náměstek Pavel Bulíček z Pirátů dodává, že práce - původně odhadované až na 800 miliónů korun - by měly stát nejspíš méně, konkrétně například stavebni práce vyjdou na přibližně 420 miliónů.

Půjde ale o hodně náročný projekt. „To bude kompletní rekonstrukce, včetně další přístavby. Budeme ten objekt dělat doslova odspoda. Pokud jste tam byli, tak víte, že se tam drží spodní voda, která se už musela několikrát čerpat. A pokud se nyní podíváte na opravená Gayerova kasárna, tak to by to mělo vypadat téměř totožně.

Čtěte také

Kraj původně požadoval od hradeckého magistrátu 100 miliónů korun spoluúčast, za to pro změnu město žádalo část prostor pro vlastní účely. Jenže to byl mohlo narazit na dotační podmínky - kraj by jako investor neměl části kasáren dál pronajímat. Teď odhadované náklady klesly zhruba na polovinu a není ani jasné, že předběžně přislíbené peníze od města budou potřeba.

„My to v tuto chvíli neřešíme. Máme jen předběžný příslib města na nějakou míru kofinancování s určitými podmínkami a představami. A budeme to řešit, až budeme skutečně vědět, kolik nás to bude stát. A jaký finanční podíl či vstup města by tam byl a za jakých podmínek. Omezení dotačních programů jsme zatím nyní neřešili, říká Martina Berdychová.

Čtěte také

A doplňuje, že základem všeho je najít stavební firmu. A rychle - protože nedostatková bude nejspíš jedna komodita, kterou si za peníze nekoupíte. „Teď už jde podle mne jen o čas. Protože víceméně finanční zdroje máme zajištěny. Tedy teď je nutné vysoutěžit, protože termínově bychom to měli stihnout, ale nemáme tam úplně velkou rezervu.

Za dotace musí být opravené Vrbenského kasárna v provozu nejpozději na konci roku 2025. A plány s nimi má kraj veliké.

„Ve Vrbenkách toho bude hodně. Proto i tolik různých dotačních titulů. Asi to největší bude nová přírodovědná expozice. Bude to přírodověda celého Královéhradeckého kraje. Další expozice bude archeologická. A vznikne tam i kulturně kreativní centrum pro prezentaci muzejních sbírek moderním způsobem. A vznikne tam i centrální digitalizační pracoviště, na které získalo dotaci Muzeum východních Čech, uzavírá náměstkyně hejtmana Martina Berdychová.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související