Kostel ve Starém Rokytníku u Trutnova se pyšní vánoční výzdobou. Přístupný je po víc než 40 letech

20. prosinec 2020 09:30

Kostel svatých apoštolů Šimona a Judy ve Starém Rokytníku u Trutnova je po více než čtyřiceti letech opět přístupný pro veřejnost. Památku získal letos na podzim spolek s názvem Přátelé Starého Rokytníku, který se snaží o jeho záchranu. 

Čtěte také

Vánočně vyzdobený interiér je ale možné vidět jen v předvánočním a vánočním čase. Návštěvu jsme si nenechali ujít ani my.

Můžeme jít dovnitř? Tady je to krásně nasvícené a vánočně nazdobené.
„Chystali jsme to pro vás, abyste viděli trochu Vánoc," říká Štěpánka Trýznová, místopředsedkyně spolku Přátelé Starého Rokytníku. A zní tu dokonce i krásné koledy.

Jsme v prostoru, který určitě potřebuje opravit. Ale vánoční výzdoba mu dává úžasnou atmosféru. Hoří svíčky a k vidění je dokonce i starý betlém.
„Betlém je původní, sto let starý. Zachoval se, byť figurky z něj byly ukradeny. Jeho konstrukce se dochovala, schovaná na půdě v sakristii kostela."

Když jsme vcházeli, tak jsme to vzali rovnou přímo k oltáři. A tam jsou také sochy, které evokují dojem betléma prakticky v životní velikosti.
„To jsou dřevěné sochy patřící k výzdobě kostela, ale vzhledem k tomu, že jsou napadeny červotočem, stejně jako místa, kde mají stát, tak jsou prozatím umístěny před hlavním oltářem. Aby nebyly schovány lidským očím a přitom byly v bezpečí."

Čtěte také

Kostel tedy nyní už patří spolku. Jaké s ním má plány do budoucna?
„Hlavním cílem našeho spolku je sehnat peníze na opravu kostela a otevřít ho lidem."

Pan Miroslav Mědílek se přišel za námi podívat. K tomuto kostelu má velmi úzký vztah. A podílí se na jeho opravách.
„Ano, jsem sice z Trutnova, ale od roku 2007 to tady tak postupně opravuji. Zvláště za poslední rok se vyčistil a upravil hřbitov. Byly provedeny úpravy v interiéru, instalován byl oltářní obraz i deska. A teď nás čekají hlavně opravy vnějšku budovy. Největší problém bude oprava střechy a dřevěného stropu."

Kdo by si chtěl prohlédnout svátečně vyzdobený interiér kostela svatých apoštolů Šimona a Judy ve Starém Rokytníku u Trutnova, má v těchto dnech jedinečnou příležitost. Otevřený bude jistě na Štědrý den a snad také o svátcích.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související