Klasické mapy žijí! S Blankou Imramovskou na cestách s mapou v ruce. A dokonce s ručně malovanou
Tak jako se nevyplnily předpovědi o konci knih s nástupem internetu a elektronických technologií, nezmizely ze světa po příchodu moderních navigací ani klasické mapy. Dokonce i ty zachytily trendy a můžeme setkávat - vedle map papírových - i s magnetickými nebo třeba ručně malovanými mapami.
A přidám ještě jeden trumf. Oblíbenými jsou totiž dětmi malované mapy cyklistické. Divíte se pak, že jsem zatoužil vydat se s naším pořadem “Na cestách s Petrem Voldánem” (převážně po vlastech českých) s mapami v ruce v doprovodu Blanky Imramovské z firmy CBS?
Mapa roku 2021 - cyklomapa Orlickoústecka
Cyklistika zažívá zlaté časy a tak asi není divu, že s Blankou Imramovskou cestujeme i podle dětmi ručně malovaných map. A je to zajímavý zážitek, orientovat se podle dětského vidění reálií, které nás v mapách směrují tím správným směrem.
Shodujeme se v rozhovoru, že dětský pohled na mnohé nám dospělým notoricky známé památky nebo přírodní útvary je skutečně trochu jiný. V mnohém i objevný. Mapy jsou prý pro děti navíc přitažlivé hravostí. K hradům, kněžnám nebo vodníkům mají zkrátka blíž než dospělí. Prostřednictvím map se údajně daří přitáhnout děti k cestovaní a lépe je zapojit.
Atlas, mapa, buzola
Čtěte také
Není tedy asi překvapením, že se mi některá témata při rozhlasovém cestování s Blankou Imramovskou povedlo lehce otvírat pomocí tradičních předmětů z cestovatelského kufříku.
Nechyběl v něm Atlas světa, ale uslyšíte také například o ručně malované mapě Pardubického kraje, plánu města Slatiňany nebo o magnetické mapě České republiky. Dozvíte se ale také, že - na rozdíl od možná spousty žen - Blance Imramovské nedělá problém ani orientace podle buzoly či kompasu. O mapách pochopitelně nemluvě.
Města, okresy, kraje i republika z výšky
Čtěte také
Abychom mohli cestovat podle map, bývají na začátku jejich vzniku letecké snímky. Proto jste si mohli všimnout na doprovodné fotografii u cestovatelského kufříku i malého letadélka. Ono ani nejnovější letadélko, které tvůrci kreslených map i publikací o městech a regionech v pohledech z ptačí perspektivy používají, není moc velké.
Blanka Imramovská vám totiž v pořadu představí vírník. Jedno z nejmenších letadel, podobné vrtulníku. Spíš bych tento subtilní mini dopravní prostředek přirovnal snad k vážce a uslyšíte také, jaké překvapení vyvolává vírník na silnici. Protože se může proměnit i ve svérázné auto…
Krkonoše, Chrudimsko, Babiččino údolí
Čtěte také
I to jsou místa a regiony, kterými cestujeme při rozhlasovém putování s mapami a také s fotoknihami. Kolik snímků je potřeba pořídit, aby bylo možné vytvořit mapu nebo fotografickou publikaci? Existuje spolupráce s organizovanými turisty nebo kartografy?
Také to jsou otázky, na které v pořadu “Na cestách” hledám odpovědi. A dozvíte se, že pro Blanku Imramovskou jsou srdeční záležitostí Ratibořice a celé Babiččino údolí. V tom si notujeme a protože o slabosti mé partnerky u mikrofonu vím, byl hrneček s portrétem Boženy Němcové skutečnou “trefou do černého”.
Naše mapy a Tokio nebo Florencie
Ví se ve světě o našich mapách a používají je v době navigací v autech i telefonech i za našimi hranicemi? Potvrdíme vám, že ano. Připomeneme zájem o naše mapy na Mezinárodní kartografické konferenci v japonském Tokiu. Ale i ve Florencii.
V metropoli italského Toskánska jsme totiž za Ručně malovanou magnetickou mapu České republiky získali třetí místo. Mezi 23 vzdělávacími projekty bodovala mapa českého nakladatelství CBS u poroty Mezinárodní kartografické soutěže nápaditostí.
Čtěte také
Putování s Blankou Imramovskou a s mapami v pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” nabídne i další zajímavosti - všimneme si například i malovaných map na velkých tabulích u parkovišť nebo v turistických regionech, podle kterých pak směrujeme naše pěší či cyklo výlety.
Všechno to uslyšíte, když nás naladíte v pondělí 8. května jako obvykle po 18. hodině na stanicích Český rozhlas Hradec Králové nebo Český rozhlas Pardubice. A nebo později najdete v rozhlasovém archivu.
Petr Voldán
Související
-
Vojenská geografie má 100. narozeniny jako Československo. Vytyčila přesné hranice republiky
Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad v Dobrušce slaví letos, stejně jako Československý republika, 100. výročí založení geografické služby naší armády.
-
Čarovné Česko aneb Co Čech, to fotograf. I váš snímek se může stát součástí jedinečné knižní edice
CBS Nakladatelství vymýšlí zajímavé projekty, které přinášejí netradiční pohledy na naši republiku. Dnes upozorníme na Čarovné Česko, který má v sobě zase něco unikátního.
-
Královéhradecko z nebe
Proletíme se spolu nad Královéhradeckem a představíme vám unikátní projekt CBS Nakladatelství s názvem Česko z nebe, který nabízí pohled na Česko z ptačí perspektivy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.