Když se za oteklými kotníky, skrývá srdce. Jde o typický příznak chronického srdečního selhání
Otok vzniká nahromaděním většího množství tekutiny, které může dosáhnout až několika litrů. Důvodů je celá řada - od onemocnění ledvin či jater přes poúrazové stavy a špatně fungující štítnou žlázu až po problémy se žílami či lymfatickým systémem. Otoky nohou mohou být i zásadním signálem, který vysílá nemocné srdce při srdečním selhání.
Čtěte také
prof. MUDr. Radek Pudil, Ph.D. v naší radioporadně na téma: Otoky dolních končetin. Kdy oteklé nohy značí problém se srdcem?
V případě chronického srdečního selhání jsou otoky jakýmsi obranným mechanismem našeho organismu.
Jejich prostřednictvím se snaží vykompenzovat situaci, kdy srdce nezvládá plnit svou úlohu na sto procent.
Nohy jako konve
Zaříznutý lem ponožek a oteklé kotníky lidé často omlouvají dlouhým sezením či cestováním a letními teplotami. Boty, které nejdou obout? Ne, noha v dospělém věku přirozeně vyroste skutečně málokomu. Na vině však může být selhávající srdce, které nedokáže správně přečerpat krev a udržet veškerou tekutinu v oběhu.
Srdeční selhání - příznaky:
dušnost,
otoky nohou a kotníků,
náhlý nárůst váhy,
nadměrná únava,
nechuť k jídlu,
nadměrné bušení srdce,
vyšší frekvence močení
Gravitace je neomylná a tekutiny se začnou hromadit především v dolních končetinách, kde způsobují otoky začínající u kotníků.
Otoky pasu a obezita nejsou to samé
Pokud si lidé všimnou, že je jim oblečení v pase těsnější než dříve a váha v krátké době výrazně stoupla, nemusí to být jen proto, že si v poslední době ke kávě dopřávali druhý dezert. Zhoršující se srdeční selhání se projevuje i náhlým nárůstem hmotnosti a otokem pasu.
Situaci má na svědomí hromadící se tekutina v dutině břišní. V tom případě je třeba zpozornět, zejména pokud problémy přetrvávají několik týdnů, a navštívit lékaře.
Je důležité poznat problém včas
Čtěte také
Mezi další příznaky srdečního selhání se kromě otoků řadí také únava způsobená špatným prokrvením svalů, nadměrné bušení srdce a vyšší frekvence močení.
Když není silné vaše srdce, nebudete ani vy. Ruku na srdce, staráte se o něj dobře? Buďte sdílní ke svému lékaři, choďte na pravidelné prohlídky, a pokud už se léčíte, zajímejte se o svou léčbu i to, jak můžete ke svému léčení přispět.
Nezapomínejte si také všímat zdravotního stavu svých blízkých.
Celou radioporadnu s prof. MUDr. Radkem Pudilem, Ph.D. si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Co je neinvazivní kardiologie? Onemocnění srdce jsou nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělých zemích
Primář interního oddělení nemocnici ve Vrchlabí MUDr. Jaroslav Kajzr v naší radioporadně. Téma: neinvazivní kardiologie a diagnostika kardiovaskulárních onemocnění.
-
Srdeční selhání a jeho včasné odhalení, diagnostika a léčba. Zásadní roli hraje životní styl
prof. MUDr. Radek Pudil v naší radioporadně na téma: srdeční selhání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka