Když se za oteklými kotníky, skrývá srdce. Jde o typický příznak chronického srdečního selhání

14. srpen 2019

Otok vzniká nahromaděním většího množství tekutiny, které může dosáhnout až několika litrů. Důvodů je celá řada - od onemocnění ledvin či jater přes poúrazové stavy a špatně fungující štítnou žlázu až po problémy se žílami či lymfatickým systémem. Otoky nohou mohou být i zásadním signálem, který vysílá nemocné srdce při srdečním selhání.

Čtěte také

prof. MUDr. Radek Pudil, Ph.D. v naší radioporadně na téma: Otoky dolních končetin. Kdy oteklé nohy značí problém se srdcem?

V případě chronického srdečního selhání jsou otoky jakýmsi obranným mechanismem našeho organismu.

Jejich prostřednictvím se snaží vykompenzovat situaci, kdy srdce nezvládá plnit svou úlohu na sto procent.

Nohy jako konve

Zaříznutý lem ponožek a oteklé kotníky lidé často omlouvají dlouhým sezením či cestováním a letními teplotami. Boty, které nejdou obout? Ne, noha v dospělém věku přirozeně vyroste skutečně málokomu. Na vině však může být selhávající srdce, které nedokáže správně přečerpat krev a udržet veškerou tekutinu v oběhu.

Srdeční selhání - příznaky:
dušnost,
otoky nohou a kotníků,
náhlý nárůst váhy,
nadměrná únava,
nechuť k jídlu,
nadměrné bušení srdce,
vyšší frekvence močení

Gravitace je neomylná a tekutiny se začnou hromadit především v dolních končetinách, kde způsobují otoky začínající u kotníků.

Otoky pasu a obezita nejsou to samé

Pokud si lidé všimnou, že je jim oblečení v pase těsnější než dříve a váha v krátké době výrazně stoupla, nemusí to být jen proto, že si v poslední době ke kávě dopřávali druhý dezert. Zhoršující se srdeční selhání se projevuje i náhlým nárůstem hmotnosti a otokem pasu.

Srdce a cévy (ilustrační foto)

Situaci má na svědomí hromadící se tekutina v dutině břišní. V tom případě je třeba zpozornět, zejména pokud problémy přetrvávají několik týdnů, a navštívit lékaře.

Je důležité poznat problém včas

Čtěte také

Mezi další příznaky srdečního selhání se kromě otoků řadí také únava způsobená špatným prokrvením svalů, nadměrné bušení srdce a vyšší frekvence močení.

Když není silné vaše srdce, nebudete ani vy. Ruku na srdce, staráte se o něj dobře? Buďte sdílní ke svému lékaři, choďte na pravidelné prohlídky, a pokud už se léčíte, zajímejte se o svou léčbu i to, jak můžete ke svému léčení přispět.

Nezapomínejte si také všímat zdravotního stavu svých blízkých.

Celou radioporadnu s prof. MUDr. Radkem Pudilem, Ph.D. si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související