Srdeční selhání a jeho včasné odhalení, diagnostika a léčba. Zásadní roli hraje životní styl

4. květen 2018

prof. MUDr. Radek Pudil v naší radioporadně na téma: srdeční selhání.

Evropská kardiologická společnost pořádá začátkem května Dny srdečního selhání. Cílem je především upozornit veřejnost, že toto onemocnění existuje a zároveň, že současná medicína toho může v této souvislosti hodně nabídnout. Že tato choroba se dá účinně léčit a že by bylo dobré vybudovat síť ambulancí srdečního selhání, aby se pacientům dostalo ještě efektivnější péče. Čímž by se zároveň snížily náklady na hospitalizaci, kdyby se posílila ambulantní složka.

Srdeční selhání jako chronické onemocnění
kdy srdce není schopno přečerpat tolik krve, kolik je potřeba pro normální fungování našeho organismu, což může mít mnoho příčin. V první řadě se jedná o ischemickou chorobu srdeční. Můžou to být vrozené vady, arytmie, kardiomyopatie, stavy po infarktu a další vlivy.

Operace srdce

Přichází chronické srdeční selhání s vyšším věkem, kdy už má srdce něco odpracováno?
Ve vyšším věku je častější, i když v raném věku není úplně vyloučeno.

Jednu ze zásadních rolí hraje životní styl. I zde platí: důležitý je dostatek pohybu, žádné cigarety, udržování rozumné váhy.

Včasné odhalení, diagnostika a léčba
Příznaky: dušnost (nejdříve při námaze, později i v klidu); v noci člověk potřebuje pod hlavu víc polštářů, vyhovuje mu poloha vsedě se svěšenýma nohama; zvýšená únava; otoky začínající kolem kotníků a pokud se srdeční selhání neléčí, můžou se šířit i výš.

Rizikovými skupinami jsou lidé s vysokým tlakem a cukrovkou
Důležitá je proto i kvalitní léčba vysokého tlaku, ischemické choroby srdeční i diabetu.

srdce

Musí pacient s chronickým srdečním selháním užívat léky už stále?
Ve většině případů ano. Existuje několik skupin těchto léků, je mnoho možností. Léky umožňují srdci pracovat efektivněji. Snahou lékařů je, aby pacienta onemocnění co nejméně omezovalo v běžných činnostech.

Srdeční selhání a pohyb
Srdeční selhání je pestrá škála příznaků a záleží na tom, jak moc je funkce omezená. Pohybová aktivita ale v každém případě má svůj význam! Takže krátké procházky - ano! U některých pacientů dojde k takovému zlepšení stavu, že je možná i větší fyzická aktivita. Existují různé zátěžové testy, pomocí kterých lékař určí možnou míru zátěže.

Více o srdečním selhání a jeho léčbě najdete v našem audioarchívu a na webu www.rukunasrdce.cz

autoři: Milan Baják , kud
Spustit audio

Související