Co je neinvazivní kardiologie? Onemocnění srdce jsou nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělých zemích
Primář interního oddělení nemocnici ve Vrchlabí MUDr. Jaroslav Kajzr v naší radioporadně. Téma: neinvazivní kardiologie a diagnostika kardiovaskulárních onemocnění.
Vzhledem k nezastupitelné funkci srdce v organismu je většina jeho onemocnění vážná, kdy neléčena mohou mít vážné zdravotní následky s výrazně sníženou kvalitou života, případně mohou končit úmrtím.
Srdeční onemocnění mohou postihovat kteroukoli jeho část. Nejčastěji jsou postiženy věnčité tepny. Při jejich ateroskleróze dochází ke zužování jejich průsvitu, což vede k nedostatečnému zásobení srdce krví a dochází tak ke vzniku ischemické choroby srdeční. Toto onemocnění bývá téměř vždy spojeno s vysokým krevním tlakem.
Co patří mezi nejvýznamnější činitele, které výskyt těchto chorob ovlivňují?
Vysoký krevní tlak (hypertenze).
Konzumace tabákových výrobků
Zvýšená krevní hladina cukru
Nedostatečná pohybová aktivita
Nezdravá strava
Vyšší krevní hladina cholesterolu a tuků
Nadváha a obezita
Vysoký krevní tlak sám o sobě poškozuje srdce tím, že svalovina srdeční musí pracovat proti zvýšenému odporu v cévním řečišti, případně i pracovat s vyšším krevním objemem, což nakonec vede k hypertrofii (zbytnění) myokardu. Tento stav může v konečné fázi vést k srdečnímu selhání.
Srdce může selhat buď akutně, nebo může selhávat chronicky. Srdeční selhání se dělí na levostranné a pravostranné, každé z nich má své specifické příčiny. Někdy ovšem dochází ke kombinacím příčin a stav se pak stává velice závažným.
Dále mohou být postiženy srdeční chlopně. Jednak mohou být postiženy v rámci vrozených srdečních vad, jednak jako získaná onemocnění. Jedná se o jejich zúžení, nebo nedostatečnost. Takto mohou být postiženy všechny srdeční chlopně (trikuspidální, pulmonální, mitrální, aortální). Nejčastěji bývá postižena chlopeň mitrální a aortální.
Kardiologie je samostatný lékařský obor, v minulosti vyčleněný z vnitřního lékařství, zabývající se diagnostikou a terapií onemocnění srdce a cév. Oblast zahrnuje diagnostiku a terapii srdečních vad, ischemické choroby, srdečního selhání poruch srdečního rytmu, a ostatních onemocnění srdce buď samostatně nebo ve spolupráci s kardiochirurgií.
Jako samostatný obor zabývající se onemocněním cév se vyčleňuje angiologie. Lékař specializující na tento obor se nazývá kardiolog.
Na oddělení neinvazivní kardiologie jsou prováděna: transthorakální i transesofageální echokardiografická vyšetření srdce, zátěžová echokardiografická vyšetření, ultrazvuková vyšetření cév, ambulantní Holterovo monitorování ekg, monitorace krevního tlaku, vyšetření na nakloněné rovině a měření kotníkových tlaků.
Související
-
Evropský den záchrany života. Masáž srdce a umělé dýchání v...
MUDr. Anatolij Truhlář, předseda České resuscitační rady, vás v naší radioporadně u příležitosti Evropského dne záchrany života naučí jak správně zareagovat v přípa...
-
MUDr. Vít Mařatka z Lázní Poděbrady vám poradí s...
Radioporadna - MUDr. Vít Mařatka z Lázní Poděbrady vám poradí s rekonvalescencí po operaci srdce - Zajímavá osobnost je Hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.