Když srdce selže. Včasné odhalení potíží a léčba. Zásadní roli hraje váš životní styl

28. listopad 2018

Kardiolog prof. MUDr. Radek Pudil, Ph.D. z I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové v naší radioporadně tentokrát na téma: Když srdce selže. 

Srdečně cévní onemocnění u diabetiků. Ať vám cukrovka nezlomí srdce!

MUDr. Alena Šmahelová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D. v naší radioporadně, tentokrát na téma: srdečně cévní onemocnění u diabetiků. Ať vám cukrovka nezlomí srdce! 

Současná medicína toho může v případě srdečního selhání už dnes hodně nabídnout. Tato choroba se dá účinně léčit. Bylo by dobré vybudovat síť ambulancí srdečního selhání, aby se pacientům dostalo ještě efektivnější péče. Čímž by se zároveň snížily náklady na hospitalizaci, kdyby se posílila ambulantní složka.

Srdeční selhání je stav, kdy srdce není schopno přečerpat tolik krve, kolik je potřeba pro normální fungování našeho organismu, což může mít mnoho příčin.

Srdeční selhání jako chronické onemocnění

V první řadě se jedná o ischemickou chorobu srdeční. Mohou to být vrozené vady, arytmie, kardiomyopatie, stavy po infarktu a další vlivy.

Operace srdce

Přichází chronické srdeční selhání s vyšším věkem, kdy už má srdce něco odpracováno?
Ve vyšším věku je častější, i když v raném věku není úplně vyloučeno.

Jednu ze zásadních rolí hraje životní styl. I zde platí: důležitý je dostatek pohybu, žádné cigarety, udržování rozumné váhy.

Včasné odhalení, diagnostika a léčba
Příznaky: dušnost (nejdříve při námaze, později i v klidu); v noci člověk potřebuje pod hlavu víc polštářů, vyhovuje mu poloha vsedě se svěšenýma nohama; zvýšená únava; otoky začínající kolem kotníků a pokud se srdeční selhání neléčí, můžou se šířit i výš.

Rizikovými skupinami jsou lidé s vysokým tlakem a cukrovkou
Důležitá je proto i kvalitní léčba vysokého tlaku, ischemické choroby srdeční i diabetu.

srdce

Musí pacient s chronickým srdečním selháním užívat léky už stále?
Ve většině případů ano. Existuje několik skupin těchto léků, je mnoho možností. Léky umožňují srdci pracovat efektivněji. Snahou lékařů je, aby pacienta onemocnění co nejméně omezovalo v běžných činnostech.

Srdeční selhání a pohyb
Srdeční selhání je pestrá škála příznaků a záleží na tom, jak moc je funkce omezená. Pohybová aktivita ale v každém případě má svůj význam! Takže krátké procházky - ano! U některých pacientů dojde k takovému zlepšení stavu, že je možná i větší fyzická aktivita. Existují různé zátěžové testy, pomocí kterých lékař určí možnou míru zátěže.

Více o srdečním selhání a jeho léčbě najdete v našem audioarchívu a na webu www.rukunasrdce.cz

autoři: Milan Baják , kud
Spustit audio

Související