Kaiser a Vokatá - legenda undergroundu a komerční seladón - Dva divoký koně

8. září 2015
Regionální scéna

Dáša Vokatá je písničkářka a básnířka, která je svým osudem spjata s historií českého undergroundu. Po svém pobytu v komunách v 70. letech a následném podpisu Charty 77 byla vyhoštěna do Rakouska. Po roce 1989 se částečně vrací do Čech a žije požehnaný život s básníkem a rockerem Martinem Jirousem, Magorem, spojený s častým koncertováním, ať už sólově, ve dvojici s Magorem či za doprovodu rockové kapely.

Vydává zde tři CD - Dáša Vokatá, Bojovníci snů a Najdi místo pro radost - (v rádiu Svobodná Evropa natočila a v exilu vydala jednu LP desku Láska) a hraje v malých putykách i velkých open air festivalech.

Po náhlém Magorově úmrtí se na čas stahuje do ústraní a až v nedávné době nachází podobnou uměleckou inspiraci ve známém herci a hudebníkovi Oldřichu Kaiserovi, s jehož pomocí se vrací na podia a vytváří podobně nerozlučnou dvojici, jako kdysi s Martinem Jirousem.

Vedlejším efektem je celá řada nových písní, které vyšly na CD Dva divoký koně.

„Nejsem rád, když se o Dáše Vokaté mluví či spíše píše jako o písničkářce. Řekl by někdo o Micku Jaggerovi nebo o Mejlovi Hlavsovi, že jsou písničkáři? To slovo mi evokuje pouťové zpěváky (i když nemám nic proti pouťovým zpěvákům), ale Dáša je někým jiným. Její písně jsou existenciální výpovědí o světě, v němž žijeme, či o světě, který již zanikl,“ napsal Ivan Jirous.

S populárním hercem Oldřichem Kaiserem a legendární undergroundovou postavou Dášou Vokatou hovořil nejen o jejich muzice, ale i o jejich osobním vztahu Tomáš Peterka. Vše uslyšíte v pondělí 7. září 2015 po 18. hodině v pořadu Regionální scéna.

Příjemný poslech!


Zvětšit mapu
Spustit audio