Miroslav, Miro či Meky. Já slyším na všechna svá jména, směje se Miro Žbirka

6. prosinec 2017
Regionální scéna

Držitel československého Zlatého slavíka i Zlaté bratislavské lyry, zpěvák i moderátor, Miroslav či Miro, nebo také Meky Žbirka, byl hostem Tomáše Peterky v pořadu Regionální scéna Českého rozhlasu Hradec Králové.

„Já jsem si opravdu původně ve skupině Modus zvolil umělecké jméno Meky Žbirka. A přišla mi taková odpověď, že to nejde, co to je za jméno Meky. Že musím být Miroslav. Tedy začal jsem jako Meky, ale nebylo mi to povoleno," vysvětluje Miro Žbirka.

„Miro, je takový krásný střed, pěkný komprosmis mezi Miroslavem a Mekym. A navíc, je to výtvarné jméno. Každý přeci zná onoho slavného Španěla jménem Miró. Ale já slyším na všechna svá jména," jiskří úsměv v očích Miro Žbirky.

A přídává jednu historku, kterou ještě nikdy nikomu nevyprávěl: „Jedna skvělá herečka mi chtěla pomoci při uvádění mého vystoupení. Byla tam spousta dětí a ona jim takovým velmi profesionálním tónem povídá: A teď přichází vámi všemi obdivovaný zpěvák, který vám visí v pokojíčcích na stěnách na plakátech - Milan Žbirka! A to mě tak pobavilo, že si to celý život pamatuji. Mohli bychom se bavit klidně celý pořad o mých jménech. Ale jméno té herečky si, s dovolením, nechám pro sebe."

Co říká Meky Žbirka na svou moderátorskou kariéru?

„Já jsem v jistém smyslu takovou studnicí neužitečných znalostí. Celý život jsem se například zaobíral pop-music. Když si představíte kolik to je muziky a já to neustále sbírám. A pak když toho máte tolik, tak byste rádi i něco z toho někdy někde odvysílali. Takže pro mne byla i ta 90. léta velmi bohatá po stránce moderátorské. Ale potom jsem zjistil, že je zapotřebí mít čas na komponování písní a koncertování. Prostě na to, co považuji v rámci své činnosti za důležitější. Tak jsem moderovací parketu opustil."

Miroslav Žbirka přechází přes legendární přechod

Jak vzpomíná Meky na svou práci v legendárním nahrávacím studiu Abbey Road v Londýně?

„Tam asi nahrávali úplně všichni ti slavní, ty legendy. I dnes je to velmi dobře vedené studio, dokonce jej rozšířili. Já jsem rád, že tu máte dřevěný stůl, protože si na něj zaklepu. Měl bych v budoucnu i své další album nahrávat v Abbey Road. Dosud jsem byl v tom slavném studiu 2. A teď byl měl točit ve studiu 3. To je takové menší studio, ve kterém točili například také The Beatles nebo Pink Floyd. Když mám tu příležitost, protože jsem se tam s těmi lidmi ve studiu nějak sblížil. Dělají se tam ohromné a úžasné projekty. Nebo pak tam nahrávají takoví blázni, jako jsem já. Tam není nic nemožné. Ale musíte být i opatrní, abyste tam něco neznesvětili. Já si tam plním své sny," směje se Miro Žbirka.

Chystá se také unikátní předvánoční turné spolu se symfonickým ochestrem.

„Blíží se Vánoce a to je taková zvláštní, podmanivá atmosféra. Když máte za sebou to ohromné těleso a samé dobré muzikanty a hrajete všechny ty známé písničky a hity, tak to je velmi specifický zážitek. Není těch vystoupení mnoho. Začínáme 9. prosince v Brně a potom jsme v Plzni a v Bratislavě. Končíme pak 19. prosince v Kongresovém centru v Praze. A ještě předtím hrajeme 15. prosince v Pardubicích. Hostem tam bude Lenka Filipová. I houslista Jaroslav Svěcený. Snad si spolu dáme dokonce slavný hit Yesterday. On bude hrát a já zpívat. Obráceně by to nešlo. On by to možná i zvládl, ale já těžko. Zahrál bych to možná na úrovni Sherlocka Holmese. Ale na to vystoupení se ohromně těším," říká Miroslav Žbirka.

Meky Žbirka a Tomáš Peterka ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

„Své kouzlo má i to, takzvaně vysléct písničky skoro do naha. Zahrát je jen při několika nástrojích. Zase to vynikne trošku jinak. Zvláště pokud je lidské ucho už unavené vším tím hlukem, tak ta komornější podoba vám dobře padne. Dělám taková vystoupení stále, protože vás to udržuje ve schopnosti improvizovat a neustále podávat kvalitní interpretační výkony. Protože pokud zazní jen kytara a klávesy, tak to prostě musíte dobře zazpívat. I zahrát. Není jiná možnost. Když hrajeme jen ve třech, tak je to pro každého výzva. A to mě celoživotně udržuje ve formě," svěřuje se Meky Žbirka.

Celý úžasný rozvor s populárním Miro Žbirkou si můžete poslechnout v našem zvukovém záznamu.

autoři: Tomáš Peterka , baj
Spustit audio

Související