Jasany u nás dál decimuje zákeřná houba. Prevence ani léčba neexistuje, jediným řešením je kácení

16. duben 2021

V Česku stále odumírají jasany, ohrožuje je mikroskopická houba Chalara fraxinea. Kvůli ní stromy usychají, stávají se nestabilní a mohou se vyvrátit. Jediným řešením je kácení. Za poslední tři roky tak muselo být napříč republikou vykáceno víc jak 90 tisíc kubíků jasanového dřeva. 

Také v turisticky oblíbené přírodní rezervaci Dubno na Náchodsku odumírá několik stovek jasanů, zhruba 300 jich brzy čeká kácení. Důvodem je právě napadení houbou Chalara.

Čtěte také

„Nejvíc je to vidět při vegetační sezóně. Koruny stromů jsou proschlé, letorosty zasychají. I teď v zimním období, když už to máme nakoukané, tak jsme schopni na stromech bez listí jejich napadení identifikovat," vysvětluje revírník Michael Hála.

Zmiňovaná houba stromy oslabí, následně je napadají další škůdci. Výsledkem je odehnívání kořenů a velké riziko vyvrácení. V téhle přírodní rezervaci jich na zem spadly už desítky.
„Popadané stromy, co tady jsou, tak jsou už důsledkem nekrózy toho jasanu. Je vidět, že stromy jsou opravdu nestabilní."

Jasany v přírodní rezervaci Dubno na Náchodsku patří Lesům ČR, problémy s houbou Chalara má státní podnik prakticky po celém území České republiky. Nejvíc napadených stromů eviduje na jižní Moravě.

Čtěte také

„Tam je jasan podstatnou součástí porostů. Stromy navíc i v tomto regionu v minulých letech výrazně oslabilo dlouhotrvající sucho," vysvětluje za státní podnik Lesy ČR mluvčí Eva Jouklová.

Loni musel podnik vytěžit zhruba 13 tisíc kubíků napadených stromů.
„Chalara se rozšířila plošně, takže se jasany různého věku z porostů postupně vytrácejí. Chřadnou i mladé stromky."

Ty samé problémy s odumíráním jasanů přitom řeší ve svých porostech i další vlastníci. Jen loni tak dělníci podle evidence Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti vykáceli v Česku víc než 25 tisíc kubíků.

Něco podobného v minulosti postihlo třeba jilmy. Tyhle stromy napadla houba grafióza a v porostech napříč republikou se tak teď objevují výjimečně.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka