Má přes 150 let a odborníci mu teď prodloužili život. Starý dub je symbolem přírodní rezervace Dubno

18. duben 2021 09:41

Spící lev a památný dub - dva důležité symboly přírodní rezervace Dubno u České Skalice na Náchodsku budou dál stát vedle sebe. Více než 150ti letému stromu ještě donedávna hrozila zkáza. Jeho stav totiž ohrožoval jak kolemjdoucí, tak i samotný pomník bitvy z roku 1866. Díky včasnému zásahu arboristy ale tento velikán bude žít dál. 

Záchrana starého dubu na farmě Dubno u České Skalice na Náchodsku. Proč je ten strom tak důležitý?

Čtěte také

„Jde o památný strom, který je součástí údajně nejkrásnějšího pomníku bitvy roku 1866 na Českoskalicku, spícího lva. A v tuto chvíli je strom nejen život ohrožující, ale ohrožuje i zmíněný památník," říká Zdeněk Hovádek, vedoucí zdejší farmy.

Prakticky denně chodí Zdeněk Hovádek kolem tohoto památného stromu. Zaznamenal v poslední době například více popadaných větví?

„Je trošku smutné, že my tento stav řešíme zhruba už tři roky. Těch větví už spadla spousta. Dokonce máme i dokumentaci, že to poškozuje pomník. A protože se jedná o lokalitu, kam chodí na procházky maminky s kočárky, funguje tu geocaching a další aktivity, tak je špatné, když to padá."

Co bylo impulsem k tomu, že na stromu začal pracovat arborista?

„Tím impulsem byla rekonstrukce památníku spícího lva před třemi lety. Dva z hlavních stromů musely být kompletně pokáceny, s tím, že tento dub není v tak tristním stavu, ale zasloužil by si pomoc a úpravy. Prostě prodloužení života."

Spící lev a památný dub - dva symboly přírodní rezervace Dubno u České Skalice

Arborista a stromolezec Michal Hlaváč se právě spustil po laně dolů. Jak na tom tento dub tedy je?
„Není v úplně ideálním stavu, má hodně narušený kořenový systém, což se projevuje i v koruně stromu. Takže je tam relativně hodně suchých větví. Ale myslím si, že po tomto ošetření bude ještě nějakou dobu tohle místo zdobit."

Čtěte také

„Vyřezaly se suché větve, koruna se odlehčila a bude prosvětlenější. Takže to nebude problém."

Michal Hlaváč se pohybuje zkušeně v koruně stromu, mnoho metrů na zemí. Z druhé strany ale vypadá strom hůře přístupný. Jak to řeší?

„Jsem schopen se po laně ve špičce stromu dostat po větvích až do těch konců. Tady je sice komplikací onen pomník, kvůli odhazování odřezaných větví dolů, tak se to musí dělat opatrněji. Ale myslím si, že to zvládnu," dodává Michal Hlaváč.

Práce na záchraně starého dubu na farmě Dubno u České Skalice na Náchodsku trvaly několik hodin. Díky nim a další následné péči ale bude moci stát strom na místě ještě několik desítek let.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související