Jak se zachovat u vážné dopravní nehody? Volejte 112, operátor vás uklidní a poradí, jak postupovat

2. srpen 2023

Hostem radioporadny je dnes kpt. Ing. Michal Pavel, profesionální a také dobrovolný hasič z Pecky na Jičínsku. A protože je léto a hodně cestujeme, asi více než jindy jezdíme také na chalupy, vozíme děti k babičkám i od babiček, odjíždíme na dovolené, tak se budeme věnovat prevenci a důležitému tématu. Jak se správně zachovat u dopravní nehody.

Je léto opravdu období, kdy bývá nejvíce dopravních nehod?
Řekl bych, že ano, protože lidé jezdí delší trasy, než jsou zvyklí, do toho sluníčko a únavový syndrom. Dochází k mikrospánkům, únavě a nepozornosti při řízení vozidla. Takže je opravdu zvýšené riziko bezpečnosti na komunikacích.

Když pojedeme a budeme svědky dopravní nehody, uvidíme havarované auto, tak co udělat jako první?
Pokud zpozorujeme vozidlo, které je například v příkopu, musíme naše vozidlo odstavit v dostatečné vzdálenosti od havarovaného vozu.

Čtěte také

Snažíme se před zatáčku dát varovné značky, signály, světla. Pokud máme ve vozidle další cestující, tak se snažíme vystoupit všichni do nějaké bezpečné vzdálenosti, popřípadě za svodidla.

Samotný řidič si bere výstražnou vestu, kterou má v povinné výbavě vozidla. Označíme své vozidlo tak, abychom se nestali dalšími účastníky nehody. Tedy prvotní je samotná naše bezpečnost. A pak jdeme zachraňovat někoho, který to potřebujeme. Jdeme zjišťovat, co se na místě stalo.

Protože jakmile zavoláme na tísňovou linku 112 nebo 150, tak osoba na druhé straně telefonu se bude doptávat, co se přesně stalo, kolik je účastníků nehody, jaký je rozsah zranění, kolik je tam vozidel a především, kde se nehoda stala.

Doporučil bych každému, aby si osvěžil znalosti první pomoci, protože vždy tam hrají obrovskou roli nervy a stres.
kpt. Ing. Michal Pavel, profesionální a dobrovolný hasič

Při identifikaci místa zásahu se hasič doptává, jestli je třeba v blízkosti vlakové nádraží, jestli je tam veřejné osvětlení, jestli tam vede vysoké napětí, zda jsou v blízkosti nějaké budovy. Horší to je například na dálnici, protože tam kilometry ubíhají a my nevíme přesný kilometr značení, víme jen, jakým směrem jsme jeli. Ale pro záchranáře je důležité, v jakém směru ta dopravní nehoda je.

Teď je potřeba nějak zajistit zraněné, což asi vyvolává největší paniku, protože ne každý je na to psychicky připravený. Ale s tím vším nám asi pomáhá operátor, pokud zůstaneme ve spojení a dává nám přesné pokyny?
Určitě. Prvně bych doporučil každému, aby si osvěžil své znalosti první pomoci, protože vždy tam hrají obrovskou roli nervy a stres.

Čtěte také

Snažíme se pomoci a vyčkáme do příjezdu prvních jednotek záchranářů, ale jsme stále ve spojení s tím operátorem, se zdravotnickou záchrannou službu.

V dnešní době chytrých mobilů je možné využít třeba u kameru na telefonu?
Ano, zdravotnická záchranná služba se snaží, má nějaké pilotní projekty, kdy se přes aplikaci spojíte se záchrannou službou tzv. videohovorem a věrohodně to dokáže ukázat rozsah dopravní nehody.

Nejdůležitější je určitě zachovat chladnou hlavu. Máte nějakou radu, jak na to?
Uděláte nejlépe, když se zastavíte, napočítáte do pěti a pak se rozhodnete. Pomoci dokáže každý, protože každý umí zvednout telefon a zavolat záchrannou službu, hasiče nebo policii.

Pojďme ještě připomenout telefonní čísla. Pokud vidím, že se stala dopravní nehoda a jsou tam zranění, je lepší volat 112 nebo rovnou 155 záchranku?
Je lepší volat 112, kdy ten hasič vytěží prvotní informaci a automaticky ji odesílá na příslušné složky integrovaného záchranného systému.

Celou radioporadnu s hasičem Michalem Pavlem o tom, jak se správně zachovat u dopravní nehody, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.