Jak se vyráběly knihy ve středověku? Odpoví vám akce Týden pro knihu v broumovském klášteře
V benediktinském klášteře v Broumově se koná akce s názvem Týden pro knihu. Lidé si mohou každý den v historických prostorách barokní památky zkusit vyrobit knihu starými středověkými technikami. Podrobnosti přímo na místě zjišťovala reportérka Jana Házová.
Co přesně tedy návštěvníky v broumovském klášteře čeká?
Nejde o žádnou celorepublikovou nebo dokonce celosvětovou záležitost. Benediktinský klášter v Broumově chce prostě jen veřejnosti představit svoji novou dílnu na vázání knih.
Čtěte také
Tímto počinem doplňuje stávající prostory klášterního scriptoria, kde se lidé učí psát husím brkem. A v klášteře je samozřejmě také dílna na míchání barev nebo středověká výrobna papíru či pergamenu.
Dílnou na vázání knih tedy správa památky doplňuje chybějící článek, který neoddělitelně k výrobě knih patří. A vlastně vždy patřil.
Co bylo ve středověku zapotřebí k výrobě knihy? A najdou návštěvníci něco z toho i v prostorách kláštera?
Čtěte také
Spousta nářadí byla podobná těm dnešním, jen samozřejmě odpovídala vyspělosti doby. Když budu konkrétní, tak v nové dílně nechybí svěráky, samozřejmě papír, včelí vosk, který se používá na potažení speciálních bavlněných nití. Jsou tam také sponky, pravítka, ale také jehly nebo šídla.
Sešívání nebo vázání knih je náročné především na čas. Svázat takovou knihu trvá prý klidně dva dny, než je hotovo. Vše musí totiž také mezi jednotlivými úkony zasychat a nebo musí být určitou dobu zatížené. A nejnáročnější je výroba knižních desek. Každý si to může vyzkoušet sám, ale zcela jistě jde o zajímavou techniku.
Pro koho je Týden knihy určený a do kdy potrvá?
Čtěte také
Jde o akci, která je určena celým rodinám a samozřejmě všem zájemcům o historický způsob vznik knih, takzvanou gotickou vazbou. Děti si mohou vyzkoušet jednodušší, sešitovou vazbu a výrobu drobného leporela.
Dílna bude v broumovském klášteře otevřena tento týden každý den od 13:00 a 15:00 hodin až do pátku 3. prosince. Návštěvníci samozřejmě musí dodržovat platná hygienická opatření a také je nutná rezervace po telefonu.
Klášter Broumov
je pohostinným místem vzdělávání, umění, dialogu, setkávání a spolupráce. Inspiruje prohlídkou monumentální ukázky české barokní architektury stejně jako živým programem a kulturou. V prostorách památky funguje Vzdělávací a kulturní centrum - evropská instituce podněcující tvořivost, sebevědomí a toleranci. Nechte se inspirovat barokem.
Související
-
Broumovský klášter vydal před 20 lety jedno ze svých tajemství - kopii turínského plátna
Po stopách tajemného turínského plátna se dnes vypravíme s člověkem, který jeho kopii přesně před 20 lety objevil, správcem kláštera v Broumově Přemyslem Sochorem.
-
V knihovně broumovského kláštera pomáhají studenti v rámci výuky s výzkumem vzácných knih
Studenti prvních a druhých ročníků Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové v těchto dnech pobývají v broumovském klášteře. Jejich hlavním zájmem je barokní knihovna.
-
Na Broumovsku najdete úplně všechno. Přírodu, krásné výhledy, památky, festivaly, sport i zábavu
S Českým rozhlasem Hradec Králové si dnes vyšlápnete na Broumovsko. K výletům vás bude inspirovat Kateřina Agnolozzi ze Společnosti pro destinační management Broumovska.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.