Jak naši předci ve středověku vázali knihy? To si vyzkoušíte v broumovském benediktinském klášteře

3. únor 2022 08:41

Lidé si mohou v broumovském klášteře vyzkoušet kompletní výrobu knih. Posledním článkem tohoto procesu je nová dílna na vazbu středověkých svazků. Doplňuje tak scriptorium, kde se návštěvníci učí psát husím brkem. A také prostor pro historický knihtisk. 

„Vzadu jsou dřevěné šicí stroje, na kterých si děti mohou zkoušet, jak se ve středověku šila kniha," říká Pavla Semeráková z broumovského kláštera.

Čtěte také

Zavedla mne do místnosti, která uzavírá celý cyklus výroby knihy ve středověku. Ovšem pojem šicí stroj, to mne zaujalo. Představuji si pod tím něco úplně jiného. „Dřevěné desky jsou vyrobeny podle těch původních, klasických. Funguje to podobně jako svěrák, pevně to přidrží svazky papírů a vy můžete s jehlou pracovat."

Tedy papíry se vloží mezi dvě dřevěné desky. „Ano. A tohle zařízení pevně celý svazek přidrží a člověk si s tím potom už může hrát, jak potřebuje. Buď pilkou prořezáváte jednotlivé svazky a potom protahujete. Natáhnete takovou složitou konstrukci."

Lidé si mohou v broumovském klášteře vyzkoušet kompletní výrobu knih

Přiznám se, že si neumím dost dobře představit, kde se vlastně papíry sešívají dohromady? „Kousek listů a svazků papíru musí přečnívat přes onen takzvaný šicí stroj. A tady na dalším stole už vidíte i jehlu a nit."

Opravdu, teď už to připomíná šicí stroj

Myslíte si, že je důležité, připomínat tuhle starou, ruční technologii, když máme nejrůznější tablety, notebooky či mobily?

Čtěte také

Protože i výroba knihy je v dnešní době jistě úplně jiná. „Byla by určitě škoda, aby ta stará, původní, rukodělná řemesla úplně vymřela. A myslím si, že se tím také děti hodně věcí naučí. Poznají historii a procvičí své prsty. Kolik dětí dnes vůbec umí navléknout jehlu?"

Přispívá také úžasné prostředí broumovského kláštera k onomu poznání vzniku středověkých knih? „Obrovsky. Přibližujeme tu minulost, jak knihy vznikaly. A prostředí kláštera pomáhá třeba i v tom, že můžeme děti vzít do klášterní knihovny a ukázat jim úžasné, staré, velké kodexy a knihy. Vše se vzájemně doplňuje," dodává Pavla Semeráková.

Klášter Broumov
je pohostinným místem vzdělávání, umění, dialogu, setkávání a spolupráce. Inspiruje prohlídkou monumentální ukázky české barokní architektury stejně jako živým programem a kulturou. V prostorách památky funguje Vzdělávací a kulturní centrum - evropská instituce podněcující tvořivost, sebevědomí a toleranci. Nechte se inspirovat barokem.

Klášterní scriptorium v broumovském klášteře využívají především školní skupiny. Knížku si ale mohou zkusit vyrobit i běžní návštěvníci.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související