Jaderný fyzik s Tatrou kolem světa aneb Cestovatel samotář Stanislav Synek
Mým hostem v pondělní talk show "Na cestách s Petrem Voldánem" je tentokrát člen expedice Tatra kolem světa. V letech 1987 - 1990 při ní pětice československých občanů projela celkem 67 států. Při cestě propagovala naše výrobky na šesti kontinentech.
S posledním žijícím členem expediční posádky inženýrem Stanislavem Synkem jsme se sešli symbolicky v rozhlasové kavárně v Praze na Vinohradech. A to i proto, že jednou z jeho aktivit během expedice bylo monitorovat dosah a slyšitelnost zahraničního vysílání Československého rozhlasu.
Navíc jsme si připomněli také unikátní událost. Právě v budově rozhlasu byly poprvé od pozoruhodné cesty Tatry 815 GTC prezentovány unikátní záběry z celkem stovky hodin, natočených účastníky expedice. Předpokládalo se, že se filmy ztratily a tak bylo jejich objevení velkým překvapením i pro Stanislava Synka.
Obývak na tři roky v Tatře 815
S jaderným fyzikem profesí, který se do skupiny pro cestu kolem světa dostal jako člověk s cestovatelskými zkušenostmi, jsme si povídali také o jeho hlavní roli tlumočníka výpravy. Ta nebyla náhodná, Stanislav Synek ovládá pět světových jazyků. A cizí jazyky jsou i jeho koníčkem. Také to bylo zajímavé téma pro pořad "Na cestách".
Ale dozvíte se i jaké to je, když tři roky žije čtveřice cestovatelů, doplněná střídajícími se profesionálními řidiči, ve speciální Tatře 815, dlouhé deset metrů, široké dva půl metru a upravené na výšku až tři a tři čtvrtě metru. Zajímá vás, jak čelil inženýr Synek nebezpečí "ponorkové nemoci", proč se chce na některá místa, kterými před třiceti lety s expedicí projeli, ještě znovu vrátit a jak cestuje po světě dnes?
I to jsou témata rozhovoru v nejnovějším pokračování pořadu "Na cestách".
Cestovatelský vlk samotář
A proč jsem v úvodu nazval Stanislava Synka cestovatelem samotářem? Protože už několik let vyráží autem sám na různá místa v Evropě při soukromých expedicích, trvajících kolem tří měsíců.
Co ho na takovém cestování baví, co si balí s sebou a zabírá mu nejvíc místa a proč nerad jezdí po dálnicích? Uslyšíte v našem pořadu a padnou také odpovědi na další proč. Proč dříve docela vášnivý fotograf už nefotí, proč nikdo neměl v roce 1990 zájem o výsledky expedice Tatra kolem světa a také proč po první knize o cestě, vydané v nákladu 75 000 výtisků, vyšlo pokračování až na sklonku roku minulého?
Tatra znovu kolem světa
Cestování se Stanislavem Synkem je zajímavé, vzrušující a také inspirující - i když je to cestování rozhlasové, navíc v rozhlasové kavárně.
Čtěte také
Aby ne, člen expedice "Tatra kolem světa 1" má už v kolonce navštívených zemí vepsanou číslovku 165.
Mimochodem, ono označení jedna je na místě - za pár dnů, přesně v sobotu 22. února 2020 se na další cestu vydá expedice "Tatra kolem světa 2". Té Sanislav Synek nejen fandí, ale s ní si jednu z etap také projede.
Zajímá vás kterou a proč? Pak si nás nalaďte na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové i ČRo Pardubice v pondělí 17. února 2020 po 18.hodině. Případně si poslechněte záznam pořadu z rozhlasového archivu.
Těším se na Vás, Petr Voldán
Související
-
Zachovalé šedesátnice okouzlily dva mladé kluky aneb cestování s Octavií a Felicií
Tentokrát jsme cestovali hned se dvěma dámami - Octávií a Felícií. A také jejich věrnými fanoušky - Martinem Havránkem a Martinem Doležalem.
-
Bylo to krásné a svobodné. Starým modrým žigulíkem objeli Filip Vogel a Petr Javůrek celý svět
Žigulem z Čestic až na konec světa. 56 000 kilometrů dlouhé dobrodružství 42 let starým žihadlem. Měli sen a ten se stal skutečností.
-
Stačí jen obeplout svět a mořská nemoc je pryč, směje se Superkamikadze Richard Konkolski
Jestli byli pro spoustu kluků synonymem dobrodružství naši cestovatelé, kosmonaut nebo horolezci či mořeplavci, pak do tohoto seznamu bezpochyby patří Richard Konkolski.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.