Jaderný fyzik s Tatrou kolem světa aneb Cestovatel samotář Stanislav Synek

Mým hostem v pondělní talk show "Na cestách s Petrem Voldánem" je tentokrát člen expedice Tatra kolem světa. V letech 1987 - 1990 při ní pětice československých občanů projela celkem 67 států. Při cestě propagovala naše výrobky na šesti kontinentech. 

S posledním žijícím členem expediční posádky inženýrem Stanislavem Synkem jsme se sešli symbolicky v rozhlasové kavárně v Praze na Vinohradech. A to i proto, že jednou z jeho aktivit během expedice bylo monitorovat dosah a slyšitelnost zahraničního vysílání Československého rozhlasu.

Příjezd do Prahy - 1990

Navíc jsme si připomněli také unikátní událost. Právě v budově rozhlasu byly poprvé od pozoruhodné cesty Tatry 815 GTC prezentovány unikátní záběry z celkem stovky hodin, natočených účastníky expedice. Předpokládalo se, že se filmy ztratily a tak bylo jejich objevení velkým překvapením i pro Stanislava Synka.

Obývak na tři roky v Tatře 815

S jaderným fyzikem profesí, který se do skupiny pro cestu kolem světa dostal jako člověk s cestovatelskými zkušenostmi, jsme si povídali také o jeho hlavní roli tlumočníka výpravy. Ta nebyla náhodná, Stanislav Synek ovládá pět světových jazyků. A cizí jazyky jsou i jeho koníčkem. Také to bylo zajímavé téma pro pořad "Na cestách".

Radiokavárna - Tatra kolem světa

Ale dozvíte se i jaké to je, když tři roky žije čtveřice cestovatelů, doplněná střídajícími se profesionálními řidiči, ve speciální Tatře 815, dlouhé deset metrů, široké dva půl metru a upravené na výšku až tři a tři čtvrtě metru. Zajímá vás, jak čelil inženýr Synek nebezpečí "ponorkové nemoci", proč se chce na některá místa, kterými před třiceti lety s expedicí projeli, ještě znovu vrátit a jak cestuje po světě dnes?

I to jsou témata rozhovoru v nejnovějším pokračování pořadu "Na cestách".

Cestovatelský vlk samotář

A proč jsem v úvodu nazval Stanislava Synka cestovatelem samotářem? Protože už několik let vyráží autem sám na různá místa v Evropě při soukromých expedicích, trvajících kolem tří měsíců.

Buenos Aires - 1988

Co ho na takovém cestování baví, co si balí s sebou a zabírá mu nejvíc místa a proč nerad jezdí po dálnicích? Uslyšíte v našem pořadu a padnou také odpovědi na další proč. Proč dříve docela vášnivý fotograf už nefotí, proč nikdo neměl v roce 1990 zájem o výsledky expedice Tatra kolem světa a také proč po první knize o cestě, vydané v nákladu 75 000 výtisků, vyšlo pokračování až na sklonku roku minulého?

Tatra znovu kolem světa

Cestování se Stanislavem Synkem je zajímavé, vzrušující a také inspirující - i když je to cestování rozhlasové, navíc v rozhlasové kavárně.

Čtěte také

Aby ne, člen expedice "Tatra kolem světa 1" má už v kolonce navštívených zemí vepsanou číslovku 165.

Mimochodem, ono označení jedna je na místě - za pár dnů, přesně v sobotu 22. února 2020 se na další cestu vydá expedice "Tatra kolem světa 2". Té Sanislav Synek nejen fandí, ale s ní si jednu z etap také projede.

Zajímá vás kterou a proč? Pak si nás nalaďte na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové i ČRo Pardubice v pondělí 17. února 2020 po 18.hodině. Případně si poslechněte záznam pořadu z rozhlasového archivu.

Těším se na Vás, Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...