Tatra vyrazí podruhé na cestu kolem světa. 320 koní by mělo za 1 095 dní urazit na 270 000 kilometrů

"Na cestách” jsme tentokrát nejen podle titulku pořadu, ale opět doslova. Chystá se totiž další velká expedice legendárního vozu Tatra. V letech 1987 - 1990 projela pětičlenná posádka 67 zemí světa při expedici Tatra kolem světa. 

Přesně 22.2.2020 - tedy v den s datem přímo neskutečným - se má na cestu vydat expdice, kterou chtějí autoři myšlenky Marek Havlíček a Petr Holeček vzdát hold tehdejší ojedinělé cestě a vyrazí “Tatra kolem světa 2”.

A my jsme se za dvojicí cestovatelů, nadšenců, dobrodruhů, ale i patriotů vypravili s mikrofonem do Jičína. Právě tam řemeslníci ladili další detaily interiéru speciální nástavby Tatry T 815 4x4. Odlehčená hliníková skříň, v podstatě byt na kolech, ještě nebyla polepena designově originální pestrobarevnou mozaikou s informacemi o trase i sponzorech.

Tatra se chystá podruhé na cestu kolem světa

Další moje cestovatelská hodinka “Na cestách” tak vznikala na dvoře mezi nářadím, v interiéru vozu i v kabině. A oba moji průvodci Marek Havlíček i Petr Holeček skoro nevěděli, jaké detaily jak Tatrovky, tak trasy expedice nebo podrobnosti o posádce či své dosavadní cestovatelské dráze vyprávět.

Skoro jsem se nemusel ptát. Oba vtipní a bezprostřední dobrodruzi, kteří ale zároveň moc dobře znají svoje limity i odpovovědnost za další účastníky výpravy, jsou perfektními, pohodovými společníky.

Marek Havlíček, Petr Holeček a Petr Voldán v kabině Tatry, která se chystá na cestu kolem světa

Uslyšíte, jak bude Tatra vybavena, kde se v ní bude spát a kde provizorně vařit. Seznámíme vás s jednotlivými etapami expedice - například první má být dlouhá devět měsíců.

Pochopitelně jsem se zajímal také o vztah Marka Havlíčka a Petra Holečka k expedici první a dozvíte se, že jednomu z účastníků tehdejšího projektu pomáhali i k vydání knihy, která právě v těchto dnech míří na pulty obchodů. Autor - Ing. Stanislav Synek, tlumočník a zvukař výpravy, jaderný fyzik, poslední žijící člen posádky.

Čtěte také

V pořadu také uslyšíte, že expediční Tatra, kterou jsem obdivoval v Jičíně, měla původně vozit naše vojáky v Iráku.

A maličko jsem se i pochlubil - s expedicí první jsem se jako tehdejší zpravodaj v Moskvě totiž potkal. Zastávku Tatry, kterou možná máte ještě někteří jako hračku doma, jsem si tehdy s mnoha desítkami novinářů nemohl nechat ujít.

Jak vypadalo naše natáčení v Jičíně i další podrobnosti o unikátním vozidle si ostatně můžete prohlédnout na připojených fotografiích. A nepochybuji, že další pokračování cestovatelské talk show zaujme nejen přivržence zajímavých a originálních aut. Už jen některé údaje o expedici “Tatra kolem světa 2”, na které se mimochodem budou střídat jako účastníci mimo základní posádky i zájemci z řad dobrodružně naladěné veřejnosti, tedy i tyto údaje budí pozornost.

Považte, že Tatra má motor o síle 320 koní a za odhadovaných 1 095 dní by měla expedice urazit cca 270 000 kilometrů minimálně přes 69 zemí světa.

Takže vás společně s Markem Havlíčkem a Petrem Holečkem zveme k poslechu:

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...