Hradec Králové zvýšil počet vodních osvěžení v ulicích. K mlžným branám přibyla krychle a stromy

16. červen 2024 08:13

Hradec Králové na léto zdvojnásobí v ulicích počet vodních osvěžovacích prvků. K pěti mlžným branám, které město pořídilo loni, přibylo dalších pět zařízení ve tvaru stromů a krychle. Stromy už lidé můžou využívat na čtyřech hradeckých náměstích. Do konce června je doplní krychle, kterou pracovníci umístí u areálu TJ Slavia.

Čtěte také

„Přibližně dva metry vysoké mlžné stromy jsou stejně jako mlžné brány vyrobené z nerezové oceli a mají tlačítko s časovačem mlžení na 15 sekund. Téměř 2,5 metru vysoká celoocelová mlžná krychle pak bude fungovat podobným způsobem,“ říká mluvčí Technických služeb města Hradec Králové Patrik Palátka.

V minulém roce instalovaly Technické služby Hradec Králové po městě prvních pět mlžných bran. Letos je nově rozšířilo dalších pět mlžicích prvků ve tvaru stromů a krychle. V těchto dnech se mlžné stromy objevily na náměstí 28. října a na Ulrichově, Baťkově a Masarykově náměstí.

V průběhu června přibude ještě mlžicí krychle u sportovního areálu Slavia. Novinky vyšly na téměř 500 tisíc korun bez DPH.

Hradec Králové zvýšil počet vodních osvěžení v ulicích. K mlžným branám přibyla krychle a stromy (vizualizace)

„Po pozitivním ohlasu z minulého roku na mlžné brány jsme letos pořídili nové mlžicí prvky jako další chladicí opatření v horkých dnech. Mlžidla připomínají svým tvarem stromy nebo krychli, a jsou umístěna na často navštěvovaná hradecká náměstí a místa k vhodnému zdroji vody, uvádí náměstek primátorky odpovědný za Technické služby Hradec Králové Pavel Vrbický.

Mlžné stromy v hodnotě téměř 400 tisíc korun bez DPH nyní nainstalovala dodavatelská firma. Hradečanům jsou k dispozici na Ulrichově, Baťkově a Masarykově náměstí. Mlžidlo lze vyzkoušet také na náměstí 28. října. Mlžná krychle v ceně přibližně 87 tisíc korun bez DPH bude umístěna ještě tento měsíc u areálu TJ Slavia Hradec Králové.

Čtěte také

„Společně s novými mlžnými prvky se spustí také mlžné brány. U těch jsme letos vylepšili jejich umístění. Z pěti mlžných bran přišla jedna na dětské dopravní hřiště v Třebši a jedna k Divadlu Drak. Ostatní pak podle vyzkoušené návštěvnosti zůstaly na tradičních místech u autobusové zastávky Alessandria, na Malém náměstí a u Grandu, popisuje umístění náměstek Vrbický.

Přibližně dva metry vysoké mlžné stromy jsou stejně jako mlžné brány vyrobeny z nerezové oceli a mají tlačítko s časovačem mlžení na 15 sekund. Téměř 2,5metrová celoocelová mlžná krychle bude fungovat podobným způsobem.

„Většina mlžných prvků má kromě ochlazování okolí výhodu ve své skladnosti a snadném přesouvání v případě potřeby u konání některých kulturních akcí. Výjimkou bude vzhledem k velikosti pouze mlžný prvek u sportovního areálu. Takto vyzkoušíme například bránu po dobu divadelního festivalu Regiony, kterou následně od Divadla Drak přesuneme do Malšovic k trvalkovému záhonu u zábavního centra, dodává ředitel Technických služeb Hradec Králové Tomáš Pospíšil.

Spustit audio

Související