Největší obnova vlaků v historii Královéhradeckého kraje. Na zdejší tratě vyjede 40 nových vlaků

25. červen 2024 07:26

V Královéhradeckém kraji začala největší obnova vlaků v historii regionu. České dráhy a zástupci hejtmanství představili první ze 40 nových jednotek, které během dvou let nasadí na regionální linky v kraji. 

40 nových vlaků v Královéhradeckém kraji představuje investici za 4 miliardy korun. První elektrickou jednotku RegioPanter představili zástupci kraje a Českých drah při ukázkové jízdě.

Čtěte také

„Dnes stojíme v prvním RegioPanteru, to je jeden ze sedmi elektrických vlaků, které dostaneme v tomto roce do užívání. A které budou jezdit především na trase Chlumec nad Cidlinou - Hradec Králové - Týniště nad Orlicí,“ popisuje hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček z ODS.

Cestující se novým elektrickým vlakem mohou na tratích z Hradce Králové do Chlumce nad Cidlinou a Týniště nad Orlicí projet už nyní. Dalších 6 jednotek nasadí České dráhy do provozu v polovině září. Vlaky jsou klimatizované, mají palubní wifi síť a také zásuvky na dobíjení elektroniky.

Hlavním přínosem byl ale měla být vyšší bezpečnost, vysvětluje náměstek generálního ředitele Českých drah Jiří Ješeta. „Předchozí Pantery byly postaveny zhruba před 10 lety. Mezitím technologie a bezpečnostní prvky postoupily. Tedy například tento RegioPanter má evropský zabezpečovací systém ETCS, který dokáže zastavit vlak a předvídat události na trati, upravovat rychlosti a další věci. Má bezpečnostní zóny a je samozřejmě uvnitř modernější a vybavenější, co se týče prostoru pro vozíčkáře, toaleta je prostornější a je zde i navigační systém pro nevidomé.

Čtěte také

Královéhradecký kraj v dalších dvou letech nahradí celkem 40 vlaků, což odpovídá 70 procentům vozového parku.

Obnova vyplývá ze smlouvy, kterou kraj uzavřel s Českými drahami v září 2021, říká hejtman Martin Červíček. „My jsme se k tomu rozhodli v souvislosti s uzavíráním dlouhodobých smluv o provozování veřejné železniční dopravy. Kromě dostatku jízdních spojů a objemu kilometrů, které ročně najezdíme, jsme měli představu, že zefektivníme a zlepšíme služby našim cestujícím.

Vlaky Českých drah podle smlouvy za 10 let najedou v regionu skoro 60 milionů kilometrů, za které Královéhradecký kraj zaplatí více než 9 miliard korun.

Spustit audio

Související