Hra jako důležitá součást lidského života. Švadlena Světlana Musilová sbírá staré kočárky a panenky
Světlana Musilová z Nové Paky sbírá kočárky a panenky od roku 2012. A sběratelství se stalo její vášní. S chutí se ujímá i těch nejvíc poškozených trofejí a většinou je sama opravuje. Její sbírka čítá přibližně 100 kočárků a 150 panenek, k tomu nepočítaně dalších sběratelských předmětů. Jsou to pro ni poklady, které renovuje i obdivuje.
V Suchardově domě v Nové Pace si připomeneme společně se sběratelkou a s muzejníkem Ivo Chocholáčem fenomén loutky, později panenky, ale hlavně důležitost hry v dětství.
Ve výstavních prostorách novopackého městského muzea zaujala redaktorku Vlaďku Wildovou panenka se třemi obličeji:
Restaurování kočárků je vášeň, které musí člověk propadnout, aby mu nebylo líto času, energie a peněz. Zároveň musí přesvědčit své nejbližší, že je to opravdu důležité. Sběratelka kočárků a panenek Světlana Musilová z Nové Paky o tom ví své.
Čtěte také
Jak si v tomto ohledu vede, to napovídá i současná výstava v Suchardově domě v Nové Pace.
„Hra člověka provází celý život, když do ní vstupuje, provází jej radost ze hry a často zapomíná, kým vlastně je. Nástrojem hry je hračka, ta se stává hračkou prostřednictvím hrajícího si. Taková hračka může přijímat různé významy. Mohou skrze ni ožívat příběhy, které v ní díky naší imaginaci probudíme.“
„I loutka - panenka na sebe může díky tomu brát nejrůznější role a záleží pak na mně, jestli spolu s ní zůstávám v oživlém světě fantazie, kde její příběh prožívám a kam jsem díky své hře s ní vstoupil, nebo se navracím do skutečnosti,“ doplňuje k výstavě v Suchardově domě v Nové Pace muzejník Ivo Chocholáč.
Připomíná, že „loutkové kočárky“ na hraní pro holčičky kopírovaly ty velké. „Loutkové“ se jim říkalo proto, že v nich holčičky vozily loutky - panenky. A loutka je v dětském světě čímsi víc, stejně jako u přírodních národů, nejde o pouhou rekvizitu.
Tahle panenka je snad už poslední
Sbírka Světlany Musilové čítá přibližně 100 kočárků a 150 panenek, k tomu nepočítaně dalších sběratelských předmětů (oblečků, rukaviček, povijanů, postýlek, kufříků).
Čtěte také
„Každý sběratelský předmět je pro ni, když ho objeví, pokladem. Ať jde o kočárek anebo panenku. Vždycky si říká, „ta je snad už poslední,“ protože místa pro sběratelskou vášeň není nikdy dostatek. Přesto se vydává znovu a znovu, aby se jí otevřely další poklady, třeba na některé z našich půd,“ dodává muzejník Ivo Chocholáč.
Přijďte si tedy do 26. března zavzpomínat do království panenek a kočárků v novopackém Suchardově domě, které zachycuje i kus vašeho dětského světa. Výstavu doplňují dobové fotografie kočárků s rodinami a jejich filmová prezentace, kterou k této výstavě zaslali lidé z celé republiky.
Související
-
Panenky odedávna patřily k nejoblíbenějším dětským hračkám
Objevovaly se také nejčastěji jako dárek pod vánočním stromkem.
-
V Panenkáriu v Hradci Králové najdete i kočárky, medvědy a...
Také se rádi vracíte do dětství a srdce vám pookřeje při vzpomínkách na staré hračky? Až se někdy ocitnete v Hradci Králové, zajděte se podívat do Panenkária. Najde...
-
Oči dětí, rodičů i prarodičů se rozsvítí v království hraček v Novém Bydžově. A srdce se rozbuší
Dnes si budeme v Českém rozhlase Hradec Králové hrát. Protože vás pozveme do úplně nového muzea, které nedávno otevřeli manželé Stuchlíkovi v Novém Bydžově.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prezident Pavel je na Ukrajině. Z Moldavska dorazil do Oděsy, Rusko na oblast zaútočilo drony
-
Za prací univerzitního vedení si stojím. Postup při odměnách nebyl neobvyklý, říká rektorka Králíčková
-
Fyzioterapeut: Dělat dva vrcholové sporty jako Ledecká je ojedinělé. U lyžování jsou zranění častější
-
DÍTĚ V OHROŽENÍ: Policie pátrá po 14leté dívce z Kolínska, její kamarádka se v pořádku našla