Hořická výstava k výročí narození malíře a grafika Karla Vika se doslova krásně vznáší v oblacích

15. říjen 2023 07:29

V Hořicích na Jičínsku před 140 lety narodil významný český grafik, ilustrátor a malíř Karel Vik, jeden ze zakládajících členů Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Reportáž z vernisáže  výstavy z Vikovy tvorby v hořickém městském muzeu připravila redaktorka Vlaďka Wildová.

Pod nezaměnitelné grafické cykly s tématikou krajiny Českého ráje a našeho regionu, ale i pod ilustrace a olejomalby se v minulém století podepisoval rodák z Hořic, významný český grafik, ilustrátor a malíř Karel Vik. V Městském muzeu v Hořicích si právě připomínají 140. výročí od jeho narození prostřednictvím výstavy.

Čtěte také

Na vernisáži, po úvodním hudebním vstupu, přivítala početné řady návštěvníků ředitelka hořického muzea Petra Zachovalová.

Karel Vik (*4.11.1883 †8.10.1964) byl český malíř a grafik. Jako rodák z Podkrkonoší absolvoval nejprve tkalcovskou školu v Lomnici nad Popelkou, později vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Rudolfa von Ottenfelda. Byl zakládajícím členem SČUG Hollar.

V Hořicích v Podkrkonoší prožil své dětství v rodině otce krejčího. Z hořických vyhlídek se mohl obdivovat okolní krajině a především majestátním vrcholkům Krkonoš. Léto trávil u svého dědečka v Jičíně, odkud se strýcem a mladším bratrem vycházel na toulky do Českého ráje. Tedy do míst, která se mu v pozdějších letech stala nevyčerpatelnou studnicí k námětům jeho díla, ale i domovem.

Za zahájení vernisáže výstavy z díla Karla Vika. Kurátorka výstavy Jarmila Gregorová (vlevo) a ředitelka hořického muzea Petra Zachovalová

Věnoval se téměř výhradně dřevorytu, na akademii zastihl žáky Mařákovy školy, kteří v něm vzbudili zájem o krajinu. Pečlivou technikou zobrazoval zejména kraj kolem Turnova, Malé Skály, Prahy i Slovenska. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie v Praze a Galerie plastik v Hořicích.

Výstava ke 140. výročí narození Karla Vika potrvá ve Štorchově síni Městského muzea v Hořicích až do 7. ledna příštího roku a doplní ji komentované prohlídky, ale i grafické tvůrčí dílny.

Městské muzeum a galerie v Hořicích
Vznik Městského muzea v Hořicích se datuje do roku 1887, tehdy ovšem bylo známé jako Archeologický a musejní spolek. Založila jej skupina milovníků starých památek, většinou z řad místní inteligence, která se rozhodla pracovat na sběru a studiu mnohých památkových předmětů, kterým často hrozilo zničení.

Zvou vás vnučka Karla Vika Milena Jeřábková, kurátorka výstavy Jarmila Gregorová a redaktorka Vlaďka Wildová.

Spustit audio

Související