Hazard se životem. Lidé chodí do lesů, které jsou uzavřeny po kalamitní velké vodě a silném větru
Lesníci už odvezli z Krkonošského národního parku stovky krychlových metrů dřeva, které v září poničily velká voda a silný vítr. Polomů jsou ale v Krkonoších tisíce a mnoho cest zůstává stále uzavřených. Těžká technika je v provozu nepřetržitě, protože poškozeno je téměř 30 tisíc metrů krychlových dřeva.
Řada cest je kvůli polomům nadále uzavřena a turisté by do zasažených oblastí neměli zatím chodit. Reportérka Kateřina Kohoutová se byla přímo na místě podívat.
Čtěte také
„Takto to šlo. Pak se ten vítr nějak rozdělil o ten kopec a porost tady zmasakroval. A pak u Modrokamenné boudy to les úplně zlikvidovalo les směrem dolů,“ říká strážce přírody Martin Vlášek.
Společně stojíme na cestě od chalupy u Modrých kamenů směrem na Pražačku. Ještě před několika dny bychom tudy ovšem neprojeli ani neprošli. „Cesta byla úplně zapadaná stromy. Ne, že nebyla neprůjezdná, ona nebyla vůbec ani neprůchodná. Ležely tady kmeny přes sebe. Proto jsme museli nasadit těžkou techniku. Ta se cestou dlouhou 3 kilometry prořezávala celý den.“
Bylo důležité nejprve odstranit popadané stromy z těch nejfrekventovanějších tras. Uzavírek cest tady bylo ale tolik, že to strážci přírody nepamatují. „Bylo jich neskutečné množství. A ještě je a bude.“
Správa Krkonošského národního parku nasadila do terénu téměř všechnu techniku, kterou má k dispozici. „Polovina toho dřeva leží na Maršovsku v oblasti Světlé Hory, Honzova potoka a Staré Hory. A druhá polovina je rozptýlena od Pece pod Sněžkou, přes Černý Důl a Špindlerův Mlýn,“ říká Václav Jansa, náměstek ředitele Správy KRNAP.
Čtěte také
Přestože je uzavírek cest v této oblasti i po celých Krkonoších stále ještě hodně, tak bohužel někteří turisté je vůbec nerespektují. „Od začátku to je problém. I když ty úseky byly označeny, pásky přes cestu a cedule vstup zakázán, tak jsem i zastavil nějaké turisty. A ti mi říkali, že se prostě jdou podívat, jak to tam vypadá.“
Přitom v lese je stále vidět mnoho takzvaných věšáků. To jsou vyvrácené stromy zavěšené to těch stojících a je jen otázkou, kdy spadnou. „Ano, tady je vstup do lesa opravdu velký hazard. Je to o život. Těm zavěšeným stromům stačí slabý poryv větru a padají k zemi. Člověk, který by tam zrovna byl, tak nestačí utéct.“
Práce na polomech v lese, které se nestihnou udělat do zimy, budou pokračovat na jaře příštího roku.
Související
-
Důl obrů a Tančící Úpa aneb Pokladnice Krkonoš v botanických „zahrádkách“ Čertově a Krakonošově
Obří důl - naše nejhlubší údolí, jehož svahy se tyčí do výše přes půl kilometru, monument za ledovcových dob pokrytý a utvářený největším krkonošským ledovcem.
-
Krkonoše a jedny z nejkrásnějších květů jiřin u nás? Vezmeme vás do horské zahrady nad Malým Labem
V krkonošském Horním Lánově, ve 450 metrech nad mořem, je na horském svahu jedna z nejkrásnějších jiřinkových zahrad. Květina původem z amerických tropů je tu jako doma.
-
Velký společný horský úklid. Poprvé v historii se spojily dvě akce - Zelený Špindl a Čisté Krkonoše
Poprvé v historii se pro dobrovolnický úklid Krkonoš spojují dvě původně samostatné akce - Zelený Špindl a Čisté Krkonoše. Velký horský úklid, do nějž se může přidat každý.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie navrhla obžalovat manažery zkrachovalé ERB banky včetně hledaného podnikatele Popova
-
Česká muniční iniciativa posílá do Kyjeva víc než polovinu evropské pomoci, říká zmocněnec Kopečný
-
Za přípravu vraždy spolužaček a schvalování střelby na FF UK dostala dívka dva roky vězení, potvrdil soud
-
‚Mami, potřebuju pomoct.‘ Podvodníci se vydávají za dítě v nesnázích, lákají z rodičů peníze