Jak předejít dalším přívalovým povodním v Plotištích? Město, Povodí Labe i silničáři hledají řešení

7. říjen 2024 09:22

Od prvních přívalových povodní, které v červenci překvapily obyvatele městské části Plotiště nad Labem u Hradce Králové, uplynulo skoro čtvrt roku. Majitelům některých domů v blízkosti vodního toku Melounka voda zničila obytné i technické části jejich domovů. Radnice v krajském městě od té doby řeší, jak na místě zlepšit povodňovou ochranu.

Město Hradec Králové ve spolupráci s Povodím Labe a Ředitelstvím silnic a dálnic řeší, jak předejít dalším přívalovým povodním, které v létě zasáhly obyvatele zejména v místní části Plotiště nad Labem. Jindy klidná říčka Melounka tam zatopila obytné i technické části několika domů celkem čtyřikrát. Vzápětí se ukázalo, že je povodňová ochrana nedostatečná.

Čtěte také

„Budeme velmi tlačit na Povodí Labe, aby urychlilo přípravu klíčových projektů, které posílí ochranu před povodněmi na těchto drobných vodních tocích. Zároveň také budeme chtít, aby Ředitelství silnic a dálnic se této diskuze účastnilo a případně nám pomohlo s nějakými spoluinvesticemi," říká investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek z TOP 09.

Ředitelství silnic a dálnic už objednalo studii, která má prověřit případnou změnu odtokových poměrů v důsledku výstavby dálnice D11.

„Chceme zjistit, co se s tím dá dělat a v případě, že shledáme, že je potřeba udělat nějaká opatření, tak jsme na to připraveni. Ať to jsou nějaké suché poldry nebo nějaká další zádržná zařízení, která by pomohla tu situaci v daném území nějak stabilizovat," vysvětluje generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Pomoc nabízí i druhý státní podnik - Povodí Labe

„Povodní Labe má v povodí Melounky připravenou stavbu čtyř suchých nádrží. U suché nádrže Všestary momentálně jednáme s ŘSD o konečném umístění té hráze a zbývající tři suché nádrže čekají na schválení územního plánu města Hradec Králové." Podle mluvčí Hany Bendové ale Povodí Labe narazilo také u vlastníků pozemků, na kterých by suché nádrže měly vzniknout.

Čtěte také

„Velká většina těch vlastníků se k tomu vyjádřila negativně. Dá se předpokládat, že při té realizaci se neobejdeme bez institutu vyvlastnění a ten je podmíněn tím, že ono budoucí vodní dílo je uvedeno jako stavba veřejně prospěšná v územně plánovací dokumentaci."

Melounka protéká plochým územím, a tak je podle Hany Bendové složité kapacitu jejího koryta dál navyšovat. Komplikace podle ní nastávají i v situacích, kdy chce Povodí Labe pomoci s jeho pročišťováním. „Melounka nám patří v délce asi 600 metrů od ústí do Malého labského náhonu a dál jsme sice správcem toho vodního toku, ale to koryto pozemkově není naše. Takže by se o to jistým způsobem měli starat i ti okolní vlastníci."

Záplavové území stanovilo Povodí Labe na Melounce už v roce 2011. Od té doby vzniklo v její bezprostřední blízkosti několik nových rodinných domů. A právě ty letošní letní přívalové povodně zasáhly nejvíc.

Spustit audio

Související