V Česku hrozí povodně, zesílí i vítr. Připravují se města a obce, vodohospodáři, hasiči i energetici
Déšť a silný vítr mohou v Česku v příštích dnech způsobit potíže podobné těm z let 1997 a 2002. Tvrdí to meteorologové, podle kterých především ve východní části republiky hrozí povodně. Na Jesenicku může do neděle napršet až třetina ročního úhrnu srážek.
Čtěte také
Na extrémní situaci se připravují zástupci měst i obcí, a také všechny složky Integrovaného záchranného systému. Podrobnosti o situaci v našem regionu zjišťoval reportér Václav Plecháček.
Extrémní stupeň nebezpečí platí podle meteorologů pro velkou část Královéhradeckého kraje. Dnes se výstraha týká deště, od pátečního odpoledne i případných povodní. Jak se lidé dozví o aktuální situaci ve svém městě nebo obci?
Každé město nebo obec informuje své obyvatele jinak. SMS zprávami, obecním rozhlasem nebo třeba pomocí sociálních sítí. Postupně se budou scházet povodňové komise, třeba v Hradci Králové už její členové jednali včera odpoledne a řešili jak v případě extrémní situace postupovat.
Čtěte také
Radnice průběžně varují obyvatele, vydávají různá doporučení, třeba to, aby lidé neparkovali auta pod stromy a podobně. V pohotovosti jsou samozřejmě úředníci, třeba v Trutnově mají připravené vysoušeče.
V ohrožení podle ministra životního prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL nejsou jen místa podél vodních toků. Co to znamená?
Že se problémy mohou objevit i tam, kde jindy nebývají, může dojít třeba s sesuvům půdy nebo pádům stromů. Lidé by měli počítat s výpadky elektřiny, měli mít nabité telefony, případně třeba power banky, a zajistit si i zásoby pitné vody.
Na výstrahu reagují i složky integrovaného záchranného systému - například hasiči v našem kraji posílí operační středisko, aby stačili odbavit větší počet telefonátů o případných potížích v terénu, a mimo jiné také preventivně přerozdělili protipovodňové pytle z centrálního skladu v Holohlavech.
Čtěte také
ČEZ také posiluje směny na dispečinku, v call centru a poruchové čety, v pohotovosti jsou i externí firmy, které při poruchách v terénu zasahují.
Při očekávaných dlouhotrvajících intenzivních deštích hrozí nasycení půdy a výrazné zvýšení hladin potoků a řek. Jak se na to připravují třeba pracovníci Povodí Labe?
Povodí Labe snižuje kvůli předpovědi počasí hladiny některých přehrad. Například na přehradě Pastviny na Divoké Orlici pracovníci Povodí Labe zvýšili odtok víc než šestinásobně, na vodní nádrži Les Království na řece Labi na pětinásobek minima a z přehradní nádrže Rozkoš na Náchodsku odtéká asi dvakrát víc vody, než bylo v posledních dnech běžné.
Situaci samozřejmě sledujeme a posluchače budeme dál informovat.
Související
-
Před 4 roky zažili v Hostinném a Rudníku povodně. Od té doby...
Zatopené domy, poničené silnice, zoufalí lidé. To byl obrázek Hostinného a Rudníka, kdy se tudy před čtyřmi roky prohnala velká voda. Jak jsou obce na případné povo...
-
Lidi na řadě míst v kraji znovu ohrožuje velká voda. Déšť zvedl hladiny některých potoků a řek
Na řadě míst kraje vytrvale prší. Výsledkem jsou zaplavené domy, zahrady a silnice. Hladiny se zvedly i tam, kde nestačili uklidit a spočítat škody z předminulého týdne.
-
V Rudníku postiženém povodní sledovali další deště s obavami,...
Nedělní bouře připravily další bezesnou noc lidem v Krkonoších. Například Rudníkem se přívalová povodeň prohnala před devíti dny. Lidé tam tehdy s obavami sledovali...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nový ministr Kulhánek je na Jesenicku. ‚Nevezu kufříky peněz, potřebuji reálnou zpětnou vazbu,‘ říká
-
Počet nakažených covidem stoupá. ‚Vidíme jen špičku ledovce,‘ varuje epidemiolog
-
Vědí, že mají většinu, tak to válcují. Jmenování Kulhánka mě děsí, hodnotí vládu Maříková z SPD
-
Interpol chce identifikovat 46 žen. Jejich pozůstatky našel po celé Evropě, žádá o pomoc veřejnost