Dvorský safari park má dva nové samce nosorožců. Kusini je „bílý jižní“ a Embu „dvourohý východní“
V Safari Parku Dvůr Králové se zabydlují dva noví samci nosorožce. Přijeli s cílem posílit ve světě unikátní dvorský chov. Nyní si oba přivykají na nové podmínky, ošetřovatele a režim. V Podkrkonoší v současné době žije 21 těchto vážně ohrožených lichokopytníků.
Až z daleké Zoo Chester v Anglii dorazil do Podkrkonoší sedmiletý samec nosorožce dvourohého východního Embu. Cestu zvládl dobře. „Byl ovšem trochu nervózní po dlouhé cestě, a tak jsme mu první den dopřáli absolutní klid,“ popisuje zoolog Jiří Hrubý.
Dvorský safari park patří k nejúspěšnějším a největším chovatelům kriticky ohrožených nosorožců dvourohých na planetě. Poslední chovný samec přitom do Dvora přicestoval v roce 2008. „Nyní nastala doba přivézt novou krev a chov oživit,“ komentuje událost Jiří Hrubý.
Čtěte také
Už týden v safari parku pobývá i téměř 29letý samec nosorožce bílého jižního Kusini. Do Česka přijel z německého Hodenhagenu, kde před rokem proslul útokem na automobil ošetřovatelky.
„V Německu se rozhodli ho nepouštět do prostoru, kam mohou vjíždět i návštěvníci. My jsme přitom hledali druhého chovného samce,“ vysvětluje Kusiniho příjezd Jiří Hrubý.
Zoologové věří, že Kusiniho přítomnost podpoří chuť druhého dvorského samce, Pamira, k páření. V budoucnu se plánuje také spojení Kusiniho se samicemi.
Kusini se ve Dvoře projevuje jako pohodové zvíře. „Již nedlouho po příjezdu začal bez problémů vycházet také do venkovního výběhu a skvěle spolupracuje s ošetřovateli,“ doplňuje Jiří Hrubý.
Nový nosorožec Kusini, který přicestoval do Safari Parku Dvůr Králové, se narodil v San Diegu v USA, pak poznal Berlín a z německého Hoden Hagenu ho do nového domova přivezl Zdeněk Bárta.
Nejprve se zdálo, že pro dlouholetého vedoucího oddělení výměny zvířat dvorského safari parku bude převoz bílého jižního nosorožce běžnou pracovní cestou. Jak se ale přesvědčila redaktorka Dana Voňková, o zážitek neměl ani tentokrát nouzi.
Nosorožec tuponosý nebo také bílý jižní
Slovo„bílý“ v pojmenování nosorožce bílého nesouvisí s jeho barvou kůže. Nosorožec tuponosý byl původně rozdělen na dva geograficky oddělené poddruhy, které jsou dnes uznávány jako samostatné druhy. Hojnější je nosorožec tuponosý jižní, severní poddruh už označujeme za vyhynulý, protože od března roku 2018 žijí na světě poslední dvě samice odchováné ve Dvoře Králové nad Labem.
Čtěte také
Kromě českého názvu nosorožec tuponosý se můžete setkat také s označením nosorožec bílý, které je přímým překladem anglického označení white rhinoceros. Ve skutečnosti ale nejde o barvu zvířete, anglické „white“ vzniklo zkomolením afrikánského „wijd“, které znamená široký - podle tvaru horního pysku tohoto zvířete.
Ze skromné populace severního (pod)druhu označovaného jako nosorožec tuponosý severní do dnešních dní přežily pouze samice Nájin a Fatu, obě pocházejí ze Dvora Králové nad Labem a od roku 2009 žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta.Tam byly původně vypuštěny dva páry, ale samci Suni a Súdán už nežijí.
Sudán byl jako poslední samec 19. března 2018 utracen. Šlo zároveň o posledního nosorožce svého druhu, jenž se narodil ve volné přírodě.
Nosorožců tuponosých jižních žije dosud ve volné přírodě kolem 20 000 kusů.
Oba africké druhy nosorožců odlišíte podle tvaru tlamy - ten je dán způsobem, jakým tato zvířata získávají potravu.
Čtěte také
Nosorožec tuponosý má horní pysk rovný a široký, protože jeho hlavní potravou je tráva. Nosorožec dvourohý má horní pysk špičatý a velmi obratný, jeho potravou jsou listy větví.
Nosorožci tuponosí jsou známí svými na první pohled nevypočitatelnými a přitom bleskurychlými útoky na lidi i auta. Důvodem je především špatný zrak.
Severní druh nosorožce tuponosého dříve chovaly pouze zoologické zahrady v San Diegu a ve Dvoře Králové. Dnes ovšem zůstaly naživu jen samice Nájin a Fatu, obě pocházejí ze Dvora Králové nad Labem, a od roku 2009 žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta.
Chov nosorožců ve Dvoře Králové dosáhl světového věhlasu. Safari park patří k nejvýznamnějším chovatelům těchto kriticky ohrožených zvířat na světě. Od sedmdesátých let se tu narodilo 46 mláďat nosorožce dvourohého východního. V přírodě jich nezbývá víc než 800. Safari park je jediným místem na světě, kde se v lidské péči podařilo rozmnožit nosorožce bílé severní a dvakrát se zdařil i odchov nosorožců bílých jižních. Právě jejich chovu se safari park nyní začíná věnovat intenzivněji.
Obrovského uznání se dočkaly i záchranné projekty pro nosorožce přímo v Africe. Z Podkrkonoší již do divočiny Tanzánie a Rwandy zamířilo devět nosorožců dvourohých, z nichž někteří už mají svá vlastní mláďata. Safari Park Dvůr Králové navíc vede snahy o záchranu nosorožce bílého severního před úplným vymřením. Koordinuje snahy mezinárodního týmu expertů Bio Rescue, který se snaží tento druh zachránit metodami asistované reprodukce. Dnes již žijí pouze poslední dvě samice tohoto druhu, dvorské Fatu a Nájin. Experti Bio Rescue je pravidelně navštěvují v keňské rezervaci Ol Pejeta s cílem odebírání vajíček. Z těch se pomocí spermatu již uhynulých samců povedlo vytvořit již 3 životaschopná embrya, která má dle předpokladů odnosit náhradní matka.
Ve výbězích safari parku žije nyní 15 nosorožců černých neboli dvourohých a 6 nosorožců bílých.
Související
-
Osud nosorožce bílého severního mají v rukou vědci. Embryo nejohroženějšího druhu je teď v kryobance
Nejohroženějším savcem planety je nosorožec bílý severní. Poslední samec Sudán, uhynul na jaře loňského roku a na světě tak zůstaly už jen dvě samice - Nájin a Fatu.
-
Jan Stejskal: Záchrana nosorožců je běh na dlouhou trať. A souvisí také s pomocí lidem v Africe
V pátek 18. října 2019 byl Pátečním hostem Lady Klokočníkové od 10:00 hodin v přímém přenosu z radiokavárny District 5 v Havlíčkově ulici v Hradci Králové Jan Stejskal.
-
Safari Park Dvůr Králové se chlubí dalším odchovem nosorožce černého. Je to už 46. mládě
Matkou mláděte se bez problémů stala samice Maisha. Na svět přivedla už třetího potomka. Vážil úctyhodných 41 kg a ve „zvířecím rodokmenu“ má pořadové čísto 46.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trump a jeho postoje k obraně: NATO má za debatní klub, Evropa se podle něj má spolehnout víc na sebe
-
Když ukradnou právo volit, tak zbývá jen protestovat. Teď jde o konzistenci, říká expertka z Gruzie
-
Návrh na projednání psychického zdraví Petra Fialy byl pouze zastírací manévr, míní Pekarová Adamová
-
Třetí nejmenší rozdíl od roku 1888. Trumpův náskok před Harrisovou se v průběhu sčítání hlasů tenčí