Další krok k záchraně. Podařilo se vytvořit rekordní čtyři nová embrya nosorožce bílého jižního

17. červen 2020 08:50
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo v německém Serengeti Parku Hodenhagen odebrat samici nosorožce bílého jižního 12 vajíček

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo v německém Serengeti Parku Hodenhagen odebrat samici nosorožce bílého jižního 12 vajíček a z nich vytvořit čtyři embrya. Jde o rekordní výsledek, který je důležitý na další cestě při záchraně silně ohrožených nosorožců bílých severních. 

Podrobnosti nabízíme v rozhovoru, který s vedoucím komunikace a mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové Janem Stejskalem připravila redaktorka Dana Voňková.

Čtěte také

Vajíčka byla odebrána sedmileté samici jménem Makena 26. května. Té měl být z Velké Británie dovezen vhodný partner na páření, kvůli koronaviru byl ovšem transport odložen.

Odebrání vajíček se tak ukázalo jako vhodná alternativa, která pomáhá samicím, jež se nemohou přirozeně rozmnožovat. V laboratoři se z 12 odebraných vajíček podařilo celkem sedm oplodnit a čtyři se vyvinula v kvalitní embrya, která bylo možné zamrazit. Ta budou později využita pro transfer do těla matky, jež je donosí.

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo v německém Serengeti Parku Hodenhagen odebrat samici nosorožce bílého jižního 12 vajíček

Stejnou metodu je nutné použít pro záchranu nosorožců bílých severních a právě zkušenosti z práce s genetickým materiálem nosorožců bílých jižních jsou nesmírně cenné.

Čtěte také

“Všechny metody a postupy, které používáme pro záchranu severních bílých nosorožců v Keni, byly vytvořeny díky spolupráci vědců a evropských zoologických zahrad,” řekl Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové.

“Výsledky z Hodenhagenu jsou slibné a ukazují, že výzkum zaměřený na pomoc zvířatům v lidské péči může přinášet výsledky použitelné i pro záchranu zvířat ve volné přírodě. Věříme, že nabyté zkušenosti povedou k úspěšné březosti s čistým embryem severního bílého nosorožce v Keni v dohledné budoucnosti.”

BioRescue je mezinárodní konsorcium, jehož členy jsou kromě Safari Parku Dvůr Králové, IZW Berlín a Avantey rovněž Max Delbrückovo centrum pro molekulární medicínu, Univerzita Kjúšú a Univerzita v italské Padově.

V tuto chvíli není zřejmé, kdy se tým odborníků opět dostane do keňské Ol Pejety, kde poslední dvě samice nosorožců severních bílých žijí. Stane se tak, jakmile příšlušné státy umožní přechod hranic.

autoři: Dana Voňková , baj | zdroj: Safari Park Dvůr Králové
Spustit audio

Související