Dobře zavařeno! Rodinná firma Hany Horákové: Manžel si dělá legraci, že zavařím všechno, i hřebíky

5. říjen 2023 07:52

Ve vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové vám ve spolupráci s Regionální Agrární komorou Královéhradeckého kraje jednou za měsíc vám představujeme potravináře Královéhradeckého kraje, který je součástí projektu Srdce kraje. Dnes to je rodinná firma Dobře zavařeno a Hana Horáková, která v Polici nad Metují dělá džemy, sirupy a čatní. Všechno vyrábí doma, když se odpoledne vrátí z práce. Džemy jsou koníček, který zabere většinu volného času.

Hana Horáková má ale velkou podporu v manželovi. Když se redaktorka Jana Kudyvejsová rozhlédla u Horákových po kuchyni, zrovna tam byly vyrovnané jahodové džemy s čili a višňové s hořkou čokoládou. Paní Hana se totiž nebojí zkoušet nejrůznější kombinace.

Vyrábí domácí džemy, manžel si sice musel zvyknout na studené večeře, ale u Horákových mají „dobře zavařeno“. 

Manžel si ze mě dělá legraci, že zavařím všechno, i hřebíky

Hana Horáková vlastnoručně ve volných chvílích po práci ve své kuchyni vyrábí džemy, marmelády, bylinkové a ovocné sirupy, čatní, salsy a různé další chuťovky.

Čtěte také

U Hany Horákové v kuchyni na stole je zrovna vyrovnaná várka jahodových džemů s chilli a višňových džemů s hořkou čokoládou. V chutích ráda experimentuje a manžel si z ní dělá legraci, že by zavařila snad i hřebíky, kdyby to šlo.

Někdy najde inspiraci na internetu a o zásobu nových receptů se stará i její tchýně, která je pro ni neustále vystřihuje z různých časopisů.

Jak se z džemů stala vášeň? Mohly za to ostružiny!

Hana Horáková chodí do běžného zaměstnání a výroba džemů a dalších produktů je jejím koníčkem, který spolkne téměř veškerý volný čas.

Projekt Srdce kraje je nejrozsáhlejším internetovým katalogem Královéhradeckých potravinářů, který spadá pod Regionální agrární komoru Královéhradeckého kraje.

Ještě před pár lety by si přitom sama sebe u hrnce s voňavým ovocem nedokázala představit!

Zahradu jsem nesnášela. Děti utíkaly na prázdniny, já musela sklízet úrodu

Rodiče Hany Horákové mají v Hořicích na Jičínsku velkou zahradu, kterou malá Hanka doslova bytostně nesnášela.

Čtěte také

Vzpomíná: „Když začaly prázdniny, spolužáci se rozprchli a měli volno, kdežto já jsem si nasadila dlouhé rukávy a vyrazila jsem trhat rybíz a sklízet další úrodu. Moje maminka zavařila všechno, co na zahradě bylo. A já jsem si říkala, že tohle já v životě dělat nebudu, že to není nic pro mě!“

Jenomže časem Hana Horáková zjistila, že ke své práci na úřadě potřebuje nějakou protiváhu a relax. Navíc na jejich malé zahradě v Polici nad Metují v roce 2016, jak si úplně přesně pamatuje, sklízeli tolik ostružin, že už nevěděli co s nimi. A tak zavolala svojí mamince o recept, zkusila udělat svůj první džem, ten se povedl a nová vášeň byla na světě.

Od té doby paní Hana vyrábí nejen džemy a marmelády, ale i bylinkové a ovocné sirupy nebo třeba čatní.

Manželova záliba se zvrhla ve dva fóliáky plné chilli papriček

Výrobu čatní navrhl manžel paní Horákové, protože jeho koníčkem je pěstování chilli papriček, kterých mají už několik let plné dva fóliovníky.

Nejdříve Hana Horáková nosila svoje výrobky na ochutnávku kolegyním a kamarádům. Na nápad začít produkty prodávat a zřídit si e-shop ji přivedl syn, když se ptal, co s takovým množstvím džemů hodlá dělat.

Veliká pochvala pro manžela

Když se Hana Horáková po 16. hodině vrací z práce, táhne ji to do kuchyně k vaření džemů.

Čtěte také

K tomu ještě spravuje svůj e-shop a jezdí prodávat na různé trhy. Pochvaluje si velkou podporu a pomoc od manžela. „Bez něj a bez jeho pochopení bych to asi dělat nemohla,“ říká Hana Horáková.

Ve svých džemech si zakládá na domácím hořickém nebo ovoci od známých a kamarádů. Konzervuje pouze pomocí cukru a záleží ji na kvalitním obsahu, ze kterého by neslevila.
Obecně patří mezi nejoblíbenější jahodový džem. U Hany Horákové ale vede kyselejší ovoce, jako jsou ostružiny, višně, maliny nebo angrešt.

Netradiční surovina - oblíbený dřínek

Čtěte také

Horákovi bydlí na okraji Police nad Metují, proto rádi vyrážejí do přírody a i tam často narazí na zajímavé suroviny. „Před několika lety jsem tady objevila dřín, ochutnala jsem, bylo to hodně kyselé, ale to bych nebyla já, abych z něj nezkusila udělat džem", vypráví Hana Horáková. A i tento džem se stal oblíbeným.

„Doma v kuchyni budu vařit i dál,“ odpovídá Hana Horáková na otázku, jestli neplánuje výrobu rozšířit. Přiznává, že už teď je na hranici svých možností, aby zvládala džemy, zaměstnání i rodinu.

Džemy musí zůstat koníčkem

Největším potěšením a odměnou jsou pro Hanu Horákovou zákazníci, kteří se vracejí, protože jim u ní chutná. A jak dlouho hodlá vařit?

„Pro mě je to náplň volného času, která mě baví. Sama sobě jsem slíbila, že jestli se jednou postavím k plotně s odporem a pocitem, že musím zase vařit džemy, tak to přestanu dělat,“ uzavírá Hana Horáková z rodinné firmy Dobře-zavařeno.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související