Do pohybu se dalo legendární ocelové město ze stavebnice Merkur. A bude dokonce ještě větší než dřív

30. duben 2022 08:00

Největší audioportál na českém internetu

Pracovníci Muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují stěhují exponát legendárního ocelového města | Foto: Jana Házová, Český rozhlas

Ocelové město v Muzeu stavebnice Merkur spojuje na 300 000 šroubků a matiček

Pracovníci Muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují na Náchodsku poprvé exponát legendárního ocelového města od jeho vystavění demontují a přesouvají na nové místo v expozici. Kolos vážící pět tun bude po nové instalaci ještě větší než dřív a zabere celou jednu místnost.

Věděli jste, že legendární ocelové město v Muzeu stavebnice Merkur v Polici nad Metují spojuje na tři sta tisíc šroubků a matiček? A právě v těchto dnech začali technici město stěhovat do jiné místnosti. Co myslíte, je potřeba rozšroubovat každý díl?

Čtěte také

1,85 metru. Přesně tak je dlouhý díl z Merkuru na kterém momentálně pracuje Ladislav Vít, vývojář ze stavebnice Merkur. Drží šroubovák v ruce a rozebírá jednotlivé dílky. Před ním je jedna část velkého ocelového města. „Teď to zkracujeme, protože to bylo dlouhé přes 3 metry a potřebujeme to kratší, abychom to mohli dát dopředu.“

Ocelové město je obrovské. Dlouhých a rozsáhlých dílů je tu poměrně hodně. Co všechno pracovníky čeká, aby mohli ocelové město posunout do druhé místnosti?

Čtěte také

„Momentálně jsme rozebrali část boku. Čistíme to od prachu a doplňujeme některé chybějící díly. Musíme dodělat zábradlí, protože to se časem poztrácelo. A potom se to bude sunout dopředu.

Když to teď rozmontujete, musíte si dělat nějaké poznámky, jak to bylo uloženo? Nebo to zkrátka jen přenesete a budete vědět, kam co patří? „U tohoto zkracování to problém není. A co rozebíráme, to se bude skládat. Snad to dáme dohromady.

Pracovníci Muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují stěhují exponát legendárního ocelového města

Popošla jsem k Pavlu Frydrychovi, který ví, jak se bude opět celý model dávat dohromady. „Těch dílků tady je strašně moc. Ale my ocelové město v podstatě rozebereme na 15, maximálně 20 částí, které už projdou dveřmi, a které můžeme ve třech lidech přestěhovat.

Čtěte také

Existují k tomu nějaké plánky, podle kterých se řídíte? „Máme to nafocené a budeme trošku improvizovat, protože vlastně jediný plánek ocelového města máme tady na obrázku. A je to skica z roku 2002, jedná se o prvotní plán toho, jak by to mělo všechno v dokonalé podobě vypadat. A už i tady se trošku improvizovalo.

Nejen šroubky, matičky a různé díly. Ale také pájka, kterou má v ruce Petr Halmel. To je zase trošku jiný druh práce. „Oživujeme zpátky elektrické zapojení a osvětlení celého ocelového města. To znamená, že dáváme nové drátky a žárovičky, aby to fungovalo a bylo krásně osvětlené.

MERKUR, nejznámější česká hračka
Snad každý, kdo uslyší slovo MERKUR, si vzpomene na planetu naší sluneční soustavy. Ale většina snad i na nejznámější českou hračku stejného názvu. MERKUR je značka kovových stavebnic, vláčků a učebních pomůcek, která vznikla počátkem dvacátého století v Polici nad Metují.

Nově uspořádaná expozice Muzea Merkuru v Polici nad Metují na Náchodsku bude přístupná pro návštěvníky od začátku května.

autoři: Jana Házová , baj

Související