DMO aneb dětská mozková obrna. S rehabilitací pomáhají pacientům v Janských Lázních
Město Janské Lázně, ležící na úpatí Černé hory v Krkonošském národním parku, se vyznačuje jedinečnou atmosférou lázeňského města lemovanou koloritem horského střediska. V České republice jedinečná kombinace světoznámých lázní a špičkového sportovního střediska zde vytváří pro návštěvníky široké spektrum možností.
MUDr. Lucia Fraňová ze Státních léčebných lázní Janské Lázně v naší radioporadně na téma: rehabilitace dětských pacientů po dětské mozkové obrně.
Přírodními léčivými zdroji ve Státních léčebných lázních Jánské lázně, s. p. jsou termální minerální voda hydrouhličitano-vápenato-sodného typu, vyvěrající v areálu lázní jako Janův a Černý pramen a zásobující veškeré vodoléčebné procedury a bazény, a místní podhorské klima.
Čtěte také
Mozková obrna (zkráceně MO; angl. cerebral palsy), dříve dětská mozková obrna (zkráceně DMO), je označení pro soubor nenakažlivých a neprogresivních poruch vývoje motorických oblastí mozku nebo jejich jiné poškození v raném stádiu vývoje, jejichž důsledkem jsou zejména poruchy hybnosti.
Mozková obrna není chorobou nakažlivou ani dědičnou. Rodič si této poruchy všimne teprve tehdy, když je pohybový vývoj dítěte opožděn nebo se začne opožďovat. Velmi často to bývá po zhruba prvním půlroce života.
Tato choroba je důsledkem určitého poškození mozku, zejména hypoxie.
Může vzniknout během jednoho ze tří následujících období:
v těhotenství (prenatální etiologie)
při porodu (perinatální etiologie)
v prvních měsících života dítěte (postnatální etiologie)
Postižené dítě se kromě opožděného pohybového vývoje často musí potýkat také s psychologickými problémy kvůli nesnadnému začleňování se do společnosti.
Velmi často se k MO ještě přidávají jiné vady, jako jsou např. snížení inteligence, smyslové vady a v mnoha případech epilepsie.
A jak na ni, na obrnu?
Cvičením, jednak domácím a jednak fyzioterapií odborně vedenou. Právě pravidelným cvičením může dojít k částečnému obnovení spojů mezi jednotlivými mozkovými buňkami (neurony) i mezi jednotlivými odumřelými mozkovými centry.
Čtěte také
Pacienti s obrnou rehabilitují buď klasicky, tedy procvičováním, protahováním a posilováním nefunkčních nebo málo funkčních svalů nebo Vojtovou metodou.
Jedná se o reflexní terapii založenou na principu, že opakovaná a pravidelná stimulace reflexních bodů a zón vyvolá v těle odpovídající pohybovou reakci. Podle mého názoru má cvičení Vojtovou metodou výrazně lepší výsledky u dětí, než u dospělých, ačkoliv i ti si tento typ cvičení velmi pochvalují a udávají ústup bolesti, zlepšení hybnosti a celkového stavu.
Celou radioporadnu s MUDr. Lucií Fraňovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Co dělat při podezření na mozkovou mrtvici? Ty u nás postihnou víc než 30 tisíc lidí ročně
prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D. v naší radioporadně. Téma: cévní mozková příhoda a Světový den proti mozkové mrtvici.
-
Nootropika - zázračné léky? Látky, které napomáhají výživě mozku. Génia z vás ale neudělají
Zlepšují práci mozku, příznivě ovlivňují psychickou vyrovnanost, odstraňují únavu, depresi a zvyšují sexuální výkonnost. Funguje to tak ale bez výjimky?
-
Vývoj mozku je ukončen kolem 25 roku. Od té doby už klidně můžeme začít trénovat!
Hostem naší radioporadny byla trenérka paměti Gabriela Holečková. Téma: Mozkový trénink, jak zlepšovat své schopnosti?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.