Déšť zvedá v Česku hladiny potoků a řek, k tomu silný vítr komplikuje dodávky elektřiny i dopravu

15. září 2024 10:14

Deště na území celého Česka neustávají a hladiny řek stoupají. Na některých místech napršelo podle meteorologů za den až 200 milimetrů srážek. Počasí komplikuje dopravu, bez elektřiny jsou nyní v našem regionu desítky tisíc lidí. Hasiči nejčastěji vyjíždí k popadaným stromům.

Čtěte také

Situaci v Královéhradeckém kraji sleduje reportér Václav Plecháček. Na kterých řekách v regionu stoupá hladina vody nejvíc?
Momentálně platí 3. stupeň povodňové aktivity, tedy ten nejvyšší, na Labi u Špindlerova Mlýna. Tam je to ale zčásti zapříčiněné odpouštěním přehrady Labská. Podobné je to pod přehradou Les Království u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku na měřící stanici Vestřev, kde platí 2. povodňový stupeň. Níže na Labi potom 1. stupeň.

2. povodňový stupeň evidují měřící stanice na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří na Rychnovsku. A ten 1. stupeň, který znamená bdělost, je aktuálně na Divoké Orlici v Týništi a Kostelci nad Orlicí, Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí, na Metuji v Krčíně u Nového Města nad Metují.

Čtěte také

A potom na řece Úpě v Horním Starém Městě u Trutnova a ve Zliči nedaleko České Skalice. Nebo i na Stěnavě u Meziměstí na Náchodsku.

Podle povodňové mapy může do některých míst přijít i stoletá voda. Jak se na případné vylití vody z koryt připravují v krajském městě Hradci Králové?
Do ohrožených míst pracovníci města rozvezli stovky pytlů s pískem. Mezi nejohroženější lokality zařadila povodňová komise potok Melounka, Malý labský náhon či Chaloupeckou svodnici.

S monitorováním ohrožených míst pomáhají i dva drony. Pracovníci hradeckých technických služeb navezli k Melounce do Plotišť přes 100 pytlů s pískem. Tam se povodně v poslední době objevily opakovaně a momentálně tam občané mají k dispozici přes 700 pytlů s pískem.

Čtěte také

Podobný počet pytlů s pískem je připraven také na hradeckém letišti a v případě potřeby je dobrovolní hasiči převezou do ohrožených míst.

A co se týče zmíněných dronů, těmi chce hradecký magistrát sledovat změny hladin vodních toků, stav mostů a silnic a třeba i protipovodňových zábran. A zajistit tak případný rychlejší zásah. Drony ale mohou létat pouze v případě, že nebude silně pršet nebo foukat prudký vítr.

Už bylo řečeno, že hasiči v terénu nejčastěji zasahují u popadaných stromů. Kolik měli od včerejška výjezdů?
Těch, které souvisejí v počasím, je zatím více než 330. A prakticky každou minutu přibývají další. Většinou se skutečně jedná o popadané stromy či větve. Kvůli tomu hasiči třeba řešili i pět případů, kdy vlak najel do spadlého stromu nebo před ním musel zastavit.

Čtěte také

Železniční nehody a problémy se naštěstí obešly bez zranění lidí. Přibývá také případů čerpání vody, právě teď například hasiči zasahují na několika místech v okrese Hradec Králové, třeba v Boharyni nebo Písku.

A ještě připomeňme to, že zhruba 13 tisíc domácností v Královéhradeckém kraji je bez elektřiny. kde je situace nejhorší?
K nejvíce postiženým oblastem patří Trutnovsko a zejména okolí Vrchlabí, dále potom Náchodsko. Běžně se teď stává, že když pracovníci poruchové čety jeden problém vyřeší, tak se objeví hned jiný na dalším místě.

Kromě našeho kraje ale mají problémy lidé i v jiných regionech, například v Pardubickém kraji evidují technici společnosti ČEZ dvě poruchy na vedení vysokého napětí na Hlinecku.

Spustit audio

Související