Dagmar Ruščáková: Vejce na stromě

30. listopad 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vejce na stromě

„Tak to už by stačilo! Jak takhle mám něco vůbec udělat?" Vykoukla jsem zvědavě z kuchyňského okna, byť mi bylo jasné, o co tam jde - mám svoje zkušenosti. Snaha hrabat listí a uklízet zahradu ve společnosti dvou hravých fen a dvou žlutých plastových vajec nemohla dopadnout jinak.

Žlutá plastová vejce jsou velmi úspěšné psí hračky, které se u nás doma staly požehnáním i prokletím. To staré kdysi Kazan s Berry okusovali tak dlouho, až v jeho špičce vyrobili díru, díky které je možné vzít vejce do huby. A když takové vejce hodíte, tak se po dopadu koulí naprosto nepředvídatelným způsobem. Psí hráči to milují, stejně jako vášnivý fotbal hraný s tímtéž artefaktem.
Když jsem před časem získala s psím žrádlem vejce č. 2, zůstalo naprosto nepovšimnuto. Proč? Inu, nemělo díru. Navíc nový materiál takřka znemožnil jeho ohlodání. Dokonce ani plastožrout Ari s ním nehnula, což bylo s podivem, když vezmu v úvahu, kolik toho už stačila zničit.
Ovšem dvě fenky a jedno vejce je stav kriticky nevyvážený, takže Marek holkám to druhé v dílně takříkajíc načal, takže brzy byla v akci obě. Tím se z nás ovšem stali vaječní štvanci. Nejenže bylo víc co házet, ale situaci zkomplikovaly i složité vlastnické vztahy. Berry se totiž prohlašuje za majitelku starého vejce, zatímco Ari se domnívá, že jí patří obě. Tady ale naráží na problém - pořád ještě má jenom jednu tlamu!
Ten den to na zahradě dopadlo tak, jak muselo. Po dvou hodinách hrabání listí, vajec a fen ztratil můj muž trpělivost, a vejce schoval na jabloň. Nebylo až tak vysoko, aby na ně v dostatečném zoufalství nedoskočily, ale to není cesta, kterou naše dámy volí. Po několika demonstrativních pokusech šly lovit hrábě a tvářily se, že je žádná vejce nezajímají.
Ráno jsem však našla důkladně okousanou plastovou zahradní konev. Co myslíte, kdo jim ta vejce nakonec vrátil?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.