Co je Camino? Od 100 poutníků dostanete 100 odpovědí. Slavná pěší pouť očima Karolíny Davidové

15. září 2024

Termín Camino, nebo také pěší pouť do španělského města Santiago de Compostela, je něco, co vás určitě neminulo. Tradice této poutní cesty přežívá už po staletí. A její popularita dál roste. Kdybyste se ale třeba 100 poutníků zeptali, co je to Camino, dostali byste 100 různých odpovědí.  

Pro někoho je pouť ryze spirituální zážitek, pro jiného zkouška jeho sportovního ducha. Někoho prostě jen baví chodit pěšky a potkávat lidi z celého světa. A vlastně proč ne?

Pro rozhlasovou redaktorku Karolínu Davidovou bylo Camino od všeho trochu. O téhle pouti už dlouho snila a myšlenka v ní uzrála natolik, že se rozhodla vyrazit. A šla do toho.

Camino aneb pouť do Compostely očima Karolíny Davidové

Abyste se ale mohli vydat na pouť, musíte se nejprve rozhodnout, jaké Camino vlastně chcete jít.

Cest do Compostely vede hned několik

Tou nejznámější je zřejmě Camino Frances, která vede až z Francie a její trasa je dlouhá téměř 800 kilometrů. A na její zdolání potřebujete nejméně 30 dní.

Čtěte také

Karolína je ovšem poutník začátečník. A pokud může podobným poutníkům snílkům něco doporučit, nejdříve vyzkoušejte trasu kratší. Otestujte si, zda vám Camino zachutná, a je skutečně tím, co si od něj slibujete. Pro takový případ se hodí Camino Portugués, nebo-li portugalská pobřežní trasa, kterou si také Karolína vybrala.

Tato pouť s vůní oceánu má necelých 300 kilometrů a stačit vám na ni bude bohatě 10 nebo 14 dní. Není to trasa náročná, nečíhají tam vás hory a kopce s velkým převýšením. Je to vlastně taková dlouhá, krásná vycházka podél Atlantského oceánu v polích, loukách a hájích, kde se budete přírodou kochat každý den.

autoři: Karolína Davidová , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.