1. listopadu začíná dle silničních pravidel sezóna zimní údržby. Technika i materiál jsou nachystány

31. říjen 2024 08:48

Silničáři v Královéhradeckém kraji ukončili přípravy na zimní údržbu. Ta pro ně prakticky začíná od 1. listopadu, kdy musí být v pohotovosti a připraveni na to, že by mohlo kdykoli nasněžit. Zimní období nastavují zákony na dobu od začátku listopadu do konce března. 

Čtěte také

V těchto měsících musí silničáři nepřetržitě sledovat povětrnostní podmínky a být připraveni k údržbě více než 3,5 tisíce kilometrů silnic v našem regionu. Detaily zjišťoval reportér Tomáš Lörincz. Jaké všechny povinnosti silničáři v zimě mají?
Kromě toho, co jsme už zmínili, že musí sledovat počasí a musí být připraveni vyrazit do terénu, tak musí mít třeba také nakoupený posypový materiál a kompletně připravenou techniku.

V tomhle směru mají pracovníci Údržby silnic Královéhradeckého kraje vše hotovo, říká mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. „Na nadcházející zimní sezónu jsou sklady posypových materiálů naplněny na plnou kapacitu. K dispozici je zhruba 23 tisíc tun posypové soli a 6 tisíc tun inertních materiálů.“

„Celkem bude v zimním období k dispozici 117 sypačů s radlicemi, 100 traktorových radlic a 42 nakladačů, které budou zajišťovat průjezdnost silnic po celém Královéhradeckém kraji,“ upřesňuje Dan Lechmann.

Čtěte také

Na zimu mají silničáři v rozpočtu 225 miliónů korun, tedy stejnou částku jako minulou zimu. Pokud by ale byla letošní zima nepříznivá, je hejtmanství samozřejmě připraveno peníze navýšit.

Řidiči vědí, že v kraji jsou i úseky, které se v zimě neudržují. Zůstávají i pro letošní zimu?
Zůstávají, a to zhruba ve stejném rozsahu jako loni. Podle silničářů jde o úseky menšího významu, které nejsou tolik využívané a jejich údržba by se nevyplatila.

Celkem se v kraji jedná o necelých 195 kilometrů silnic, na kterých pluhy nebo sypače zkrátka nepotkáte. Takové úseky jsou pochopitelně označené dopravními značkami, které silničáři před zimou také zkontrolovali - jestli nějaká někde nechybí nebo třeba není po létě například zakrytá nějakým rychle rostoucím keřem. A tyhle úseky už také na rozdíl od doby ještě před pár lety také zohledňuje většina navigací.

Čtěte také

Nejen navigace, ale i další aplikace řidičům bude v zimě pomáhat. Konkrétně aplikace Zimní obslouženost, která je čím dál populárnější. Připomeňme, o co jde.
Na stránkách Údržby silnic - tedy uskhk.eu - už teď najdete žluté tlačítko, po jehož zmáčknutí se objeví mapa, na které jsou jednotlivé silnice barevně označeny podle toho, kdy tam naposledy auto silničářů projelo. Ideální by třeba byla zelená barva, která znamená, že tam sypač nebo pluh projel maximálně před půlhodinou.

Jenže to vše nejde stihnout, vzhledem k tomu, že silnic je celkem zhruba 3,5 tisíc kilometrů. A tak jsou v aplikaci i další barvy.

Zatím ale ještě aplikace nemá co ukazovat, protože nesněží. Mimochodem vloni vyjely sypače do terénu poprvé 11. listopadu.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související