„Cítím se nebesky“, říká první předsedkyně představenstva zemědělského družstva u nás Monika Nebeská

28. srpen 2020

Naším dnešním hostem je velmi půvabná mladá dáma, předsedkyně představenstva zemědělského družstva Všestary Ing. Monika Nebeská. Její jméno ji přímo předurčuje k tomu, aby se měla neustále nebesky.

Je vidět, že se Monika Nebeská má nebesky. A takříkajíc v uvozovkách má na svědomí, že se zemědělství v okolí Hradce Králové velmi daří. Kdo by neznal všestarskou cibuli, královnu všech kuchařek a pokrmů.

Blanka Malá a Ing. Monika Nebeská ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Chci se ale zeptat na vaše začátky, kdy jste vzala odvahu vstoupit mezi ostřílené zemědělce a z družstva ve Všestarech u Hradce Králové vytvořit prosperující podnik?
Tak to už je let, opravdu velká historie. Ale nicméně bylo to popravdě docela těžké. Protože jsem nastupovala do družstva na pozici ekonoma v polovině devadesátých let a věřte, že to ještě bylo družstvo v onom socialistickém slova smyslu. A navíc výsostně mužské prostředí nebylo příliš nakloněno mladé inženýrce z města. A chvíli trvalo než jsem své tehdejší kolegy přesvědčila, že to myslím vážně a že jsem připravena vzít práci za ten správný konec.

Družstvo se podařilo proměnit v moderní a stabilní podnik. Z největšího producenta cibule jsme se stali největším producentem brokolice.
Ing. Monika Nebeská, předsedkyně představenstva zemědělského družstva Všestary

Příliš mi samozřejmě situaci neulehčovalo ani to, že jsem byla svobodná matka dvouletého syna, a to v těch letech přeci jen nebylo úplně standardní, zvláště na vesnici. Ale nerada se vzdávám, takže jsem se opřela do práce a ledy postupně tály. V roce 2009 jsem se stala ředitelkou a předsedkyní představenstva a na to jsem docela hrdá. Protože jsem byla možná historicky první ženou předsedkyní představenstva zemědělského družstva v České republice. A spolu s kolegy se nám podařilo družstvo kapitálově posílit a transformovat v moderní a věřím, že stabilní podnik.

Čtěte také

To rozhodně, protože jste také jediní, kterým se podařilo dostat se s cibulí na seznam chráněných označení původu Evropské unie. Co tomu předcházelo? Vy jste vystudovala ekonomii, takže jste si dokázala všechno spočítat. Ovšem v zemědělství hraje důležitou roli příroda a nevyzpytatelné počasí.
Nebylo to jednoduché, ale zemědělství jsem si nezvolila. Ale ono si našlo mě, původně jsem chtěla být učitelkou. Vždy jsem byla s dětmi, po promoci na vysoké škole jsem mimo jiné čtyři roky učila na střední průmyslové škole strojní ekonomiku, účetnictví a výpočetní techniku. A k tomu jsem dělala pro několik firem účetnictví. Když jsem učila třetím rokem, tak jsem byla oslovena jedním studentem, který si dodělával maturitu, že jeho strýc shání ekonoma do zemědělského družstva. Měla jsem dvouleté dítě a byla jsem s ním sama. Tak jsem si říkala, že to půjdu zkusit. Ovšem měla jsem dvě podmínky. Že musí pro syna zařídit školku a pro mne nějaké vozidlo, abych se do práce mohla dostat. Obojí jsem dostala, tak jsem to zkusila a zkouším dodnes.

Kdo by neznal všestarskou cibuli, královnu všech kuchařek a pokrmů

To je takové know how pro dámy, které třeba nemají vaši odvahu, mají doma malé dítě a myslí si, že jsou všechny cesty zavřené a nic je nečeká. Jak je vidět čeká, může to být hvězdná kariéra. Základem vašeho podnikání je cibule, ale rozrostli jste se také o další plodiny. Mrkev, pšenice, sója a brokolice. Proč právě brokolice?
Brokolice, to je jedna z nejúžasnějších komodit, hned po cibuli, samozřejmě. My jsme se z největšího producenta cibule stali největším producentem brokolice. Tu nyní pěstujeme na zhruba 100 hektarech. A to je super potravina. Já to slovo nemám ráda, ale prý je to tak. Je příbuzná květáku a obsahuje spoustu vitamínu C. Je bohatá na vlákninu, betakaroten, vitamin E, tak proč ji tedy nepěstovat?

Čtěte také

Když se tedy podíváme společně na vaše pole. Už máte sklizeno nebo jste před sklizní?
Jsme před sklizní cibule. Seli jsme ji letos o fous později, takže bychom měli začít sklízet plus minus příští týden. A brokolice, ta se už sklízí skoro dva a půl měsíce.

Když se vrátíme do nelehké jarní doby koronavirové, jak jste ji zvládali ve vašem družstvu?
Začátek byl jako náraz do betonové zdi, ale myslím si, že jsme to nakonec zvládli dobře. Nějaké výrazné dopady do hospodaření nepozorujeme. Tento rok je zvláštní úplně od začátku. Nejdříve bylo strašné sucho, potom velké mokro. Mezitím byl koronavirus. Ale nemáme pokles tržeb a úbytek pracovníků, nemusíme nikoho posílat na home office. Ba naopak, přišlo mi, že nás ta krize svým způsobem semkla a ukázala některá problematická místa, která v podniku byla. Člověk nad nimi třeba i přivíral oči, a najednou jsem je viděla. V krizové situaci jsem je kupodivu dokázala řešit rychleji a efektivněji, než za normálního provozu.

Kdo by neznal všestarskou cibuli, královnu všech kuchařek a pokrmů

A navíc pěstujete super potravinu, která posiluje naši imunitu. Čím je vaše cibule výjimečná?
Výjimečnost se skrývá pod slupkou. Naše cibule obsahuje o čtvrtinu více železa a má dvojnásobek vitaminu B3. Ale nejen díky tomu jsme od roku 2008 držitelem chráněného zeměpisného označení Evropské unie.

Když se podíváme do vaší kuchyně, jak nejraději zpracováváte cibuli? Je to na guláš nebo máte raději jinak upravenou cibuli?
Je to guláš. Samozřejmě musí být na kilo masa kilo cibule, poměr 1:1, jinak to není ten správný guláš. Myslím si, že česká kuchyně se obecně bez cibule neobejde. Ani já se bez ní neobejdu. Takže kupujte všestarskou cibuli.

Sny si plním pořád, protože každý den má svoji krásu. Chtěla bych mít kolem sebe stále ty skvělé lidi, co teď mám. Moc jim za vše děkuji.
Ing. Monika Nebeská, předsedkyně představenstva zemědělského družstva Všestary

A brečíte také někdy kvůli cibuli?
Teď jsem zrovna brečela, protože jsem byla v pondělí na poli, abychom tam zkontrolovali, kdy můžeme najet na sklizeň. A teď to tam tedy krásně čpí. Ale je to nádherná vůně cibule.

Sběr vyorané cibule na poli U orla

Jste úspěšná žena, máte vize. Můžeme nahlédnout do vašich plánů a snů?
Já si sny plním vlastně pořád, protože každý den má svoji krásu. Každý den má své plusy i minusy. Ale vím, že bych chtěla mít kolem sebe pořád skvělé lidi co mám. Jim bych také i touto cestou chtěla strašně moc poděkovat za to, co dělají. A jak tu svoji práci mají rádi.

Zemědělské družstvo Všestary
s láskou pečuje o sebemenší kousek půdy, který mu byl s důvěrou svěřen do opatrování. Važme si vlastních produktů. Chová skot především pro výrobu mléka, z něhož se vyrábí i sýr Niva. Zaměřuje se na pěstování Všestarské cibule, brokolice pšenice, cukrovky i sóji GMO free.

Naším hostem byla ředitelka a předsedkyně představenstva Zemědělského družstva Všestary Ing. Monika Nebeská. Držíme palce a přejeme hezký den.
Já také přeji krásný den a nám všem hodně štěstí a zdraví.

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.