Chlupatá kulička do dlaně. Druhé vzácné mládě medojeda kapského se narodilo ve dvorském safari parku

30. září 2022 21:01

Dnes vás v Safari parku Dvůr Králové zavedeme do expozice medojeda kapského. V jednom z boxů právě nabírá síly druhé velmi cenné mládě této zajímavé šelmy. Vzácné proto, že medojeda úspěšně rozmnožují jen tři zoo na světě - olomoucká, novosibiřská a ta královédvorská. 

Za samičkou Beebee, samečkem Tysonem a jejich potomkem nás zavedou zooložka Gabriela Linhart a redaktorka Dana Voňková.

Čtěte také

Mimořádně cenné mládě roste v Pavilonu šelem Joy Adamsonové v Safari Parku Dvůr Králové. Jde o mládě medojeda kapského. Obávané kunovité šelmy. Medojedi jsou velmi nároční chovanci, které zvládne chovat a odchovávat jen hrstka zoologických zahrad na světě. V safari parku se za relativně krátkou dobu narodilo už druhé mládě této šelmy.

„Narození medojeda je opravdová rarita, na světě se daří v zoologických zahradách naprosto výjimečně. V posledním roce podle záznamů jen u nás ve Dvoře, v Olomouci a Novosibirsku,“ upozorňuje zooložka Gabriela Linhart. „Odchov probíhá velmi podobně jako ten minulý, matka Beebee se od mláděte takřka nevzdaluje a dobře se o něj stará, doplňuje.

Také proto trvalo měsíc, než se chovatelům povedlo přírůstek zběžně zkontrolovat a pořídit první fotku. Malý medojed se narodil 14. srpna.

„Beebee se ale vzdálila jen na krátký čas a rychle se dožadovala návratu k mláděti. Proto zatím nevíme, zda jde o samce či samici. To ukáže až zevrubnější veterinární prohlídka. Kdy k ní dojde, závisí na samici. Zachováváme zvířatům co největší klid a co nejpřirozenější podmínky k životu, uzavírá Gabriela Linhart.

Čtěte také

Dvojice se od narození mláděte drží v zázemí Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Vzhledem k tomu, že je vývoj medojedů pomalý, dá se očekávat, že porodní box opustí až za několik měsíců. To se také poprvé vypraví do venkovního výběhu. Při troše štěstí ale návštěvníci mohou mládě zahlédnout už nyní.

V průchodu pavilonu běží přímý přenos chovatelské kamery, která míří do zázemí chovu medojedů.

Odchov je o to cennější, že pro safari park to není premiéra. První mládě v historii zahrady se narodilo stejnému chovnému páru, Beebee a Tysonovi, narodilo na Štědrý den 2020.

Čtěte také

Medojedi patří mezi obávané živočichy. Kvůli jejich urputnosti a velmi silnému stisku čelistí se jich bojí i lvi. Podle některých teorií se dokonce například u mláďat gepardů vyvinula zvláštní bělavá hřbetní hříva, která připomíná právě světlá záda medojeda. Tomu se totiž takřka všichni ostatní živočichové raději vyhnou, a tak jsou zranitelná geparďata v bezpečí.

Medojedi jsou také proslulí svou vytrvalostí a vynalézavostí. Díky silným drápům, s jejichž pomocí mimo jiné v přírodě dobývají podzemní hnízda divokých včel při honbě za medem, dovedou rozhrabat i velmi tvrdé materiály. Navzdory zavalitému zjevu výtečně šplhají a je jen málo překážek, s nimiž si nedovedou poradit. Díky obrovské síle navíc často stěhují předměty ve výběhu tak, aby byli spokojeni.

Pro ošetřovatele je medojed velmi náročným chovancem. Musejí mu pravidelně nabízet stále nové hračky nebo mu předkládat potravu netradičním způsobem.

Medojed kapský
je jedna z největších lasicovitých šelem. V přírodě zatím není bezprostředně ohrožený vyhubením, jejich stavy však na mnoha místech rychle ubývají. V zoologických zahradách jde o skutečnou raritu, možná i díky mimořádné náročnosti na chov. Medojed je svéhlavé a urputné zvíře, které je třeba neustále zabavovat a připravovat mu nové podněty, navzdory tomu často vymyslí, jak se dostat i z těch nejlépe zabezpečených expozic. Jde o masožravce, který si ale rád pochutná i na hlízách nebo - jak jméno napovídá - medu. Ten dostávají i dvorští medojedi. Proslul spoluprací s ptákem medozvěstkou. Oba druhy často plení hnízda včel pospolu - medojed odvede těžkou práci, nasytí se medem a larvami a zbytky nechá medozvěstce. Medozvěstky podle některých nepotvrzených teorií medojedy na hnízda včel upozorňují, aby si ulehčily sháňku potravy. Pozoruhodná je i medojedova výrazná odolnost vůči rozličným jedům - díky tomu si nezřídka pochutná i na jedovatých hadech či štírech.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související