Česká Šanghaj! Hradec Králové ležící v Polabské nížině je doslova rájem pro milovníky cyklistiky

22. září 2023

Cyklokoordinátor Karel Šimonek z Odboru hlavního architekta v Hradci Králové je hostem Lady Klokočníkové v rozhlasové kavárně. A řeč byla především o stále populárnější a aktuálnější cyklodopravě. 

Karel Šimonek v rozhlasové kavárně

Na co jste pyšní, co se týče cyklodopravy v Hradci Králové? Městu se také hovorově říká česká Šanghaj, podle množství cyklistů.
Je to dáno tím, že my jsme rovinaté město. Máme tu dobré klima i dobré podmínky pro cyklistiku jako takovou. A také dobrý základ, který by vytvořen již v minulém století radiálně-okružním dopravním systémem. Kdy podél druhého městského okruhu a podél hlavních radiál jsou téměř všude cyklistické stezky. To bylo v podmínkách českých měst ojedinělé a Hradec z toho těží dodnes.

Cyklistická doprava je styl života. Podle průzkumu asi 18 procent Hradečáků volí jízdní kolo jako každodenní dopravní prostředek.
Karel Šimonek, cyklokoordinátor v Hradci Králové

Kolik cyklostezek tady vlastně máme?
Uvádíme, že v současné době máme v Hradci Králové něco přes 80 kilometrů cyklistických komunikací, přičemž do tohoto výčtu počítáme i komunikace se zklidněným povrchem, které nejsou klasickými cyklostezkami. Typická je třeba oblíbená lesní cesta Hradečnice. A snažíme se, aby každým rokem nějaké metry nebo kilometry přibyly.

Čtěte také

Co vše můžeme shrnout pod pojem cyklodoprava?
To je styl života. Cyklistická doprava tvoří v onom dopravním módu či podílu dopravních cest v Hradci Králové opravdu vysoké procento. Podle posledního průzkumu asi 18 procent Hradečáků volí jízdní kolo jako každodenní dopravní prostředek. Což je na poměry naší země vysoké číslo.

My bychom byli moc rádi, aby se tento podíl cyklistů v dopravě nejen udržel, ale aby se přehoupl přes 20 procent. Tedy aby pokud možno každý pátý obyvatel Hradce Králové využíval k dopravě každý den bicykl.

Čtěte také

Co je hlavní náplní práce cyklokoordinátora, kromě toho, že se zabývá cyklostezkami a plánem rozvoje cyklistické dopravy ve městě?
Pozice cyklokoordinátora byla ve městě Hradec Králové vytvořena již před několika lety. A v současné době se to spíše překlápí do pozice koordinátora městské mobility, protože to není jen o kolech, ale také především o chodcích a městské hromadné dopravě. Tedy takový balík udržitelné dopravy.

Role cyklokoordinátora spočívá v tom, že vede celkovou agendu v této oblasti. To znamená, že přijímá podněty od veřejnosti, které se pak pokouší v rámci organizačního systému města řešit. Spolupracuje s městským investičním odborem a tak dále. Tvoří takové pojítko, aby výsledný návrh cyklostezek nebo jakéhokoliv jiného opatření pro udržitelnou dopravu byl dobrý.

Lada Klokočníková a Karel Šimonek v rozhlasové kavárně

Také asi hodně jezdíte po městě na kole, ne?
Samozřejmě, jinak bych asi cyklokoordinátora nemohl dělat. Opravdu jezdím denně na kole. Jsou pouze výjimečné dny, kdy to počasí nedovolí. Abych o tom něco věděl, musím si město projet z pozice cyklisty a vše dobře znát.

Celý rozhovor Lady Klokočníkové s hradeckým cyklokoordinátorem Karlem Šimonkem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související