Má cesta k módě vedla přes poctivé řemeslo, směje se módní návrhářka a výtvarnice Jiřina Tauchmanová
Hostem Lady Klokočníkové v rozhlasové kavárně byla zkušená módní návrhářka a výtvarnice Jiřina Tauchmanová. A v kavárně se také objevily její nádherné společenské róby, neklamné znamení, že plesová sezóna je opět tady. Je potřeba uchopit vše do svých rukou a nenechat nic náhodě.
Pozveme všechny také na 14. ledna do Jilemnice, kde budete mít svoji první letošní módní přehlídku. Jak se na ni těšíte?
Samozřejmě se těším moc, ale je to vždy takové trochu období stresu v těch přípravách. Kolekce Fashion My Love je ale hotová, takže to není problém. Jde o nový projekt z loňského roku, kde jsem v podstatě poprvé tvořila společně s mojí dcerou. A vzhledem k tomu, že mám na ni velmi pozitivní ohlasy, tak mám z toho radost.
Čtěte také
Mimo večerních šatů je tam převážně móda dennímu nošení. Mám velkou radost, že je kolekce tak úspěšná.
Jak se člověk stane módním návrhářem? Jaká byla vaše cesta k módě?
Má cesta k módě byla přes řemeslo. Byla jsem v učení na dámskou krejčovou, tenkrát nebylo tolik oděvních škol a já neměla možnost studovat, když to zkrátím. Takže na začátku bylo řemeslo, které jsem se naučila. Protože jsem si šila už od svého dětství, pořád jsem si něco šila, až jsem se divila, že mě rodiče v tom nechají chodit do školy.
Ale vypracovala jsem se. A když jsem přišla poprvé do učení, ten první den, kdy nám rozdali odborné knížky, tak jsem zajásala radostí. Byly tam vzorečky na počítání, na konstrukce střihů, o materiálech, prostě jsem byla šťastná, že se můžu něco učit. Ohromně mne to bavilo a nikdy bavit nepřestalo. Což je podstatná záležitost.
Čtěte také
Takže řemeslo, který uznávám jako největší devizu. Když někdo dělá něco řemeslně, pak je velmi důležité dělat tu práci poctivě a kvalitně.
Řekněte mi, proč se člověk rozhodne, i když je velice uznávaným módním návrhářem, žít stále v Nové Pace? Nelákalo vás to odejít do Prahy? Znám návrháře, kteří se tak rozhodli, aby prostě byli ještě úspěšnější.
Nabídky odejít do Prahy samozřejmě byly a bylo jich hodně. Ale já jsem to nikdy necítila jako správné, protože mám ráda region, ve kterém žiji. Kdybych odešla do Prahy, musela bych opustit rodinu, a to bych nikdy neudělala. Protože pro mě je rodina je všechno. Musíte mít spokojené své okolí a pak máte spokojenost i v zaměstnání.
Takže aby to všechno dohromady fungovalo, viděla jsem, že je zapotřebí, abych zůstala v Nové Pace. A nikdy jsem toho nelitovala. I tak je možné pracovat jako módní návrhář. Můžete udělat kolekci, odjedete s ní do Prahy, protože tam je nejlepší publikum pro obchodní příležitosti, a pak se zase vrátíte domů.
Doma jsem v Nové Pace, tam jsem vždy měla svoji krejčovskou dílnu. Práci jsem si z Prahy přivezla a tak to fungovalo. A funguje dodnes.
Celý rozhovor Lady Klokočníkové s módní návrhářkou a výtvarnicí Jiřinou Tauchmanovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Každá žena je krásná. Snažím se jen ukázat, co je právě na ní hezké, říká návrhářka Mikela da Luka
Hostem Šarmu speciál je slovenská návrhářka Michaela Tlustá, ve světě módy známá pod jménem Mikela da Luka. Ráda propojuje digitální svět s textilní tvorbou.
-
Dívky budou vždy chtít ukazovat svoji krásu. Je radost s nimi pracovat a sledovat, jak se rozvíjejí
Představíme dvě úžasné ženy, pro které se krása stala životní náplní. Markéta Ilavskyj, která v roce 2017 patřila mezi 15 nejkrásnějších dívek světa. A Daniela Brázdová.
-
Každý může následovat svůj sen, to chceme předat dál. Uměním dýcháme a pořád máme české srdce
Dnes si budeme povídat o umění se dvěma šikovnými lidmi, kteří se dokázali prosadit ve světě. Je to umělecká dvojice Andrea Vytlačilová a Josef Zlamal.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka