Celý život vstupuji na jeviště s pokorou k divadlu, usmívá se herečka a režisérka Ludmila Šmídová
Ve stylové Dannyho kavárně secesního Hotelu u Beránka a Městského divadla Dr. Josefa Čížka v Náchodě začala naše další rozhlasová Návštěva, ale také divadelní pouť herečky a režisérky Náchodské divadelní scény Ludmily Šmídové. Na setkání s ní Vás pozvala Romana Joudalová.
Ludmila Šmídová je jednou z těch, kteří před více než půl stoletím začali budovat moderní podobu amatérského divadla v našem kraji.
Čtěte také
Na Krajské přehlídce amatérského činoherního a hudebního divadla v Červeném Kostelci nedávno obdržela Zlatý odznak J. K. Tyla za dlouholetý přínos ochotnickému divadlu v oblasti režie, herectví a organizační práce, nejvyšší ocenění, jakého se u nás může amatérskému divadelníkovi dostat.
Od chvíle, kdy Ludmila Šmídová v kavárně Hotelu u Beránka dostala svoji první hereckou nabídku, uplynulo hodně času. Na jevišti Náchodské divadelní scény začínala vedena čirým nadšením, později začala herectví a režii studovat na Lidové konzervatoři Východočeského kraje v Hradci Králové.
Tam potkala výrazné osobnosti divadelní pedagogiky, profesora Jana Císaře, profesora Františka Štěpánka, které ji ovlivnily a provázely celou její další poutí po prknech, která znamenají svět.
Ludmila Šmídová si s Náchodskou divadelní scénou zahrála 25 her z toho jich 20 i režírovala.
Pro svojí první režii si vybrala text Alejandra Casony, španělského dramatika, který se stal autorem jejího srdce. Jeho hra Jitřní paní v režii Ludmily Šmídové a podání herců Náchodské divadelní scény slavila úspěch. Nastudování náročného textu se povedlo a soubor tehdy postoupil až na metu nejvyšší, na Jiráskův Hronov.
Čtěte také
Největší výzvou Ludmily Šmídové, hereckou zkušeností a rolí, ke které vedla nejsložitější cesta, byla hra Karla Čapka Věc Makropulos, kde hrála Emílii Marty. Dodnes je vděčná všem tehdy už zkušeným kolegům, jako byli Ladislav Hrudík nebo Jiří Kubina, kteří jí byli vynikajícími hereckými partnery.
Zatím posledním představením Náchodské divadelní scény v režii Ludmily Šmídové je hra Jiřího Hubače Generálka Jeho Veličenstva, která měla premiéru v roce 2019 v Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě a slavila úspěchy v roce 2020 na Krajské přehlídce amatérského činoherního a hudebního divadla v Červeném Kostelci, kde získala několik ocenění. Představení bylo doporučeno na Celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla do Volyně a následně ji viděli také účastníci 91. Jiráskova Hronova v předvečer zahájení festivalu.
Na nejbližší představení Generálky Jeho Veličenstva v podání NDS se můžete jít podívat 25. května 2022 v 19 hodin do Kina 70 v Novém Městě nad Metují.
Herečce a režisérce Náchodské divadelní scény Ludmile Šmídové a jejím hereckým kolegům přejeme mnoho dalších úspěchů a radosti z divadelní práce.
Související
-
Jaroslav Souček: Kdo jednou k divadlu přičichne, ten skutečně získává lásku na celý život
Láska a vášeň k prknům, co znamenají svět, může člověka ovlivnit na celý život. Naším hostem je principál Divadelního spolku Kolár z Police nad Metují Jaroslav Souček.
-
Před 235 lety se ve Vysokém nad Jizerou zrodilo české ochotnické divadlo. A hraje se tam dodnes
Roku 1786 nacvičil a sehrál tkadlec a podučitel Jan Petruška ve Vysokém nad Jizerou divadelní představení - po vzoru v tom roce otevřené pražské vlastenecké „Boudy".
-
27. březen je Svátek divadla. Ve Vysokém nad Jizerou slaví 150 let spolkového ochotnického života
Nejvýše položené kamenné divadlo v Čechách, s nejstarší ochotnickou tradicí u nás, je ve Vysokém nad Jizerou. Letos si také připomínají 150 let svého divadelního spolku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.