Když milujete ochotnické divadlo, je vyznamenáním získat Zlatý odznak J. K. Tyla. Jan Brož ho má

11. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Brož - držitel Zlatého odznaku J. K. Tyla

Jan Brož z Červeného Kostelce si bez ochotnického divadla svůj život nedovede představit. Za své celoživotní herecké mistrovství obdržel Zlatý odznak Josefa Kajetána Tyla.

Redaktorka Romana Pacáková mu zašla poblahopřát přímo na jeviště, na zkoušku představení, které má právě před premiérou. A než se herci sešli, dali se do řeči. Zajímalo ji, jak dlouho už Jan Brož onu divadelní káru svým životem táhne.

Herec a režisér Jan Brož je členem Divadelního spolku NA TAHU při Městském kulturním středisku v Červeném Kostelci právě 60 let. Když poprvé vstoupil na divadelní prkna, bylo mu osmnáct.

Noc na Karlštejně

Zlatý odznak Josefa Kajetána Tyla je pro toho, kdo miluje ochotnické divadlo, nejvyšším vyznamenáním, které může člověk v tomto oboru zájmové činnosti získat. Jan Brož ho obdržel za celoživotní obětavou činnost v ochotnickém divadle. Hraje a režíruje a dělá to s láskou. V divadle si odpočine, je tam legrace a občas i trochu tečou nervy, ale tak to má před každým otevřením opony být.  

Jan Brož s Jiřím Kubinou ve hře Zelňačka

Jan Brož za svých 60 divadelních let odehrál 497 představení s červenokosteleckým DS NA TAHU, 46 dalších představení jako host s ochotníky v Náchodě a Hronově. Celkem má na svém hereckém kontě 56 rolí.

DS NA TAHU
je ochotnický divadelní soubor jehož činnost v Červeném Kostelci se traduje již od roku 1809.

Divadelní soubor NA TAHU právě chystá další premiéru. Pod režijním vedením Pavla Labíka kostelečtí ochotníci uvedou hru ŠÉF kontra VAGABUND aneb Ludrácký trojlístek na motivy legendární hry Johana Nepomuka Nestroye: Lumpáci a vagabundi. Do Divadla J. K. Tyla v Červeném Kostelci jste zváni 18. ledna od 19 hodin, první repríza bude uvedena 26. ledna od 17 hodin.

autoři: Romana Pacáková , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Současná Británie lichotivě i nelichotivě

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

Jiná Británie

Jiná Británie

Koupit

Aktuální sonda do britské společnosti. „Většina lidí při podpoře brexitu nemyslela na peníze z EU nebo celkově na ekonomiku. Měli strach z imigrace a znělo jim v uších prázdné heslo: „Chceme zpátky svoji zemi,“ říká v knize šéf cornwallské regionální správy John Pollard.