Bolesti kloubů a jejich výměna. Máme několik typů endoprotéz a každá z nich má své výhody i nevýhody
Radioporadna zaměřená na klouby a to především ramenní. Někoho bolí klouby celoročně, jiného začnou bolet právě na podzim, když se začíná ochlazovat. Kdy jde o bolest běžnou, a kdy už bychom nad ní neměli mávnout rukou? Kdo má nárok na výměnu kloubu, tedy endoprotézu? Jak náročná je to operace a jak probíhá následná rehabilitace?
O tom všem si povídáme s ortopedem MUDr. Rudolfem Prixem. A hned se zeptám, proč nás bolí ramena?
To je hodně široká otázka. Problematika ramen je navíc trošku jiná než u ostatních kloubů, protože po ramenech nechodíme, nejsou tedy trvale zatěžovaná. Takže bolest většinou souvisí hlavně s naší činností, co s ramenem děláme. Velmi to závisí třeba na činnostech nad hlavou, na typu zaměstnání, na sportovních činnostech.
Bolest většinou souvisí hlavně s naší činností, co s ramenem děláme. Velmi to závisí třeba na činnostech prováděných nad hlavou.
MUDr. Rudolf Prix, ortoped
Můžeme si tedy za potíže většinou sami nebo jsou tam i nějaké genetické dispozice?
Pokud budeme brát genetické dispozice, kdy za tu bolest člověk nemůže, tak zde vidíme relativně velmi častou příčinu, která je dána tvarem kostí na rameni. Souvisí to s diagnózou, které se říká impeachment syndrom, to je nejčastější příčina toho, proč dochází k poškozování struktury ramenního kloubu z úponu šlach.
Čtěte také
Ale nelze říci, že tam je příčina jen genetická. Ono to vždy souvisí s tím, co s ramenem provádíme. Pokud bude třeba pacient, který bude hrát na piano, tak nebude mít žádné problémy s rameny, ale například člověk, který dělá sádrokartony, nebo malíř, který často pracuje nad hlavou, tak tyto činnosti více poškozují ramena. Ovšem vždy je na tom rameni kompozice více příčin.
Z čeho se vlastně vyrábí endoprotézy, tedy náhradní klouby?
Endoprotéza je konečná forma léčby, kdy už odstraňujeme část kloubu a nahrazujeme kloubní plochy něčím novým. To jsou samozřejmě věci, který chceme dělat jako poslední. Máme tady vždy k dispozici nějakým způsobem konzervativní léčbu, která vede také k úpravě životosprávy nebo pohybového režimu.
Máme tedy konzervativní léčbu ve smyslu řešení příčin, které mohou vést k poškození kloubu. A máme několik typů endoprotéz, přičemž každá má nějaký své výhody a nevýhody. Endoprotéza už je definitivní léčbou, která má nějakou životnost. A to je to, co rozhoduje.
Celou radioporadnu zaměřenou na bolesti kloubů s MUDr. Rudolfem Prixem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Lidé s nemocnými klouby skoro nepotřebují předpověď počasí. V zimě se bolest stává nesnesitelnou
Výkyvy atmosférického tlaku, které předcházejí teplotním změnám, mají na pacienty s revmatoidní artritidou opravdu vliv. Změnu jim „hlásí" bolavá kolena, ramena, kyčle.
-
Výměna kyčelních kloubů. Život po endoprotéze kyčelního kloubu = život bez omezení?
MUDr. Roman Umlauf, primář Ortopedického oddělení nemocnice v Náchodě v naší radioporadně na téma: výměna kyčelních kloubů.
-
Revmatické onemocnění a těhotenství? Ženy se mateřství bát nemusí
doc. MUDr. Petr Bradna, CSc. v naší revmatologické poradně, tentokrát na téma: revmatické onemocnění v těhotenství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.