Revmatické onemocnění a těhotenství? Ženy se mateřství bát nemusí

12. únor 2019

doc. MUDr. Petr Bradna, CSc. v naší revmatologické poradně, tentokrát na téma: revmatické onemocnění v těhotenství.

Gravidita po čtyřicítce? Proč ne, znáte ale rizika těhotenství v pokročilejším věku?

Těhotenství, vyšetření ultrazvukem

Primář Gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Náchod MUDr. Marek Střecha s naší radioporadně na téma: gravidita ve vyšším věku a další otázky spojené s těhotenstvím a porodem.

Revmatoidní artritida se nevyhýbá ani mladým ženám. Je možné, aby žena s tímto onemocněním otěhotněla a přivedla na svět zdravé miminko? A nezhorší těhotenství a laktace stav revmatoidní artritidy? Co by měli vědět rodiče dětí, u nichž se tato nemoc objeví?

Revmatické onemocnění se nevyhýbá ani mladým ženám. Je ale překážkou v mateřství?
Obecně překážkou není. Je ale nutno zohlednit léky, které žena užívá v graviditě nebo před otěhotněním. Mohou mít totiž značné nežádoucí účinky. Takové léky je třeba včas ukončit a žena by se proto měla poradit se svým ošetřujícím lékařem - revmatologem.

Partneři a těhotenství (ilustrační foto)

Jak probíhá těhotenství a porod u žen s revmatickým onemocněním?
Těhotenství probíhá obvykle nekomplikovaně, nemoc se nezhoršuje, naopak revmatoidní artritida má v těhotenství dokonce tendenci se spontánně zlepšit. U žen, které užívají glukokortikoidy, je ale vyšší riziko vzniku těhotenské cukrovky a jejich novorozenec může mít i vyšší porodní váhu. Samotný porod nemívá jiná rizika, než je běžné u zdravých žen.

Je ale nutno nemocnou ženu v průběhu těhotenství systematicky sledovat a před graviditou i pečlivě vyšetřit, jak ohledně stavu nemoci, tak i ohledně přítomnosti některých specifických imunitních látek, tzv.“autoprotilátek“, z nichž některé by mohly graviditu nepříznivě ovlivnit. Toto vše je třeba zhodnotit ještě před otěhotněním.

Toxoplazmózu má třetina republiky. Největším bubákem je u těhotných žen. Ale netýká se jen jich

Těhotenství

Toxoplazmózu způsobuje jednobuněčný organizmus toxoplazma. S nemocí bývají spojené kočky. Na začátku řetězce je ale nemocná myš, od té se nakazí kočka a vylučuje takzvané oocysty. Těmi se potom nakazí i člověk. Jak? Nákaza od vlastní kočky je poměrně výjimečná. Museli bychom přijít do přímého styku s exkrementy. Daleko častěji se setkáme s kontaminovanými potravinami. Jedná se především o ovoce a zeleninu. Nejezte příliš zdravě, upozorňuje s nadsázkou MUDr. Petr Prášil.

Z toho všeho vyplývá, že žena s revmatoidní artritidou by měla své těhotenství naplánovat na vhodnou dobu, kdy jsou projevy nemoci potlačeny a kdy neužívá léky, které jsou pro graviditu nevhodné nebo dokonce zakázané, protože mohou být pro dítě rizikové a toxické.

Je tedy vhodné, aby pacientka svého revmatologa včas informovala o tom, že plánuje otěhotnět.

Je laktace rizikovým faktorem?
Kojení rovněž není rizikové, ale opět je nutno dbát na to, aby žena neužívala ty léky, které by se mohly přenést do mateřského mléka, a tím by mohly být rizikové pro novorozence.

Kdy je možné po porodu zahájit terapii?
Záleží na stavu ženy a na faktu, zda žena bude kojit. Bude-li kojit, je třeba vyloučit rizikové léky. Pakliže ale matka nemůže kojit, ať z důvodů zhoršení revmatizmu nebo jiných důvodů, je možno jakoukoli léčbu obnovit nebo zahájit kdykoli po porodu, samozřejmě pokud nejsou přítomné nějaké poporodní komplikace, například infekce.

Celou radioporadnu s MUDr. Petrem Bradnou, CSc. si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související