Bojíte se operace sítnice a očního pozadí? Nemusíte! MUDr. Vladimír Korda v naší radioporadně

10. prosinec 2018

Oftalmolog MUDr. Vladimír Korda v naší radioporadně na téma: operace sítnice a očního pozadí. Zajímavá osobnost je hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11. hodině.

Laser s několika obrazovkami a joystickem. I tak dnes vypadají operace očních chirurgů. Kromě kvalitní práce lékařů i díky moderní technologii v podobě speciálních laserů se tak stávají dnešní oční operace velice úspěšným a pro zdraví pacienta prospěšným zákrokem.

Pravidelné prohlídky očního pozadí podstupují diabetici a pacienti s vysokým krevním tlakem

Vyšetření zraku (ilustrační foto)

Oftalmolog MUDr. Vladimír Korda v naší radioporadně. Téma: onemocnění očního pozadí.

Sítnice je nejdůležitější a také nejcitlivější částí našeho oka. Pokrývá ve formě tenké vrstvičky zadní vnitřní stěnu oka. Obsahuje světločivné buňky - tyčinky a čípky - a nervová vlákna. Sítnice zachycuje obraz jako světločivný čip v digitálním fotoaparátu a zrakovým nervem jej posílá do mozkové kůry.

Onemocnění sítnice je vždy velmi závažné a často nevratné a může vést až ke ztrátě zraku.

Pro ostré vidění, čtení, řízení auta, sledování televize a rozeznávání obličejů je nejdůležitější centrální část sítnice - makula (žlutá skvrna). Onemocnění makuly vedou ke ztrátě ostrého vidění.

Operace šedého zákalu trvá je 15 minut

Sklivec je rosolovitá, průhledná tkáň, která vyplňuje oční dutinu a zevnitř naléhá na oční sítnici. Poruchy sklivce vedou k chorobám sítnice a k poruchám vidění.

Přestože patří sledování očního pozadí mezi vyšetření prováděná očními lékaři, zdaleka neodhalí jen onemocnění samotného zraku. Existují totiž i další choroby, které tato kontrola může prozradit.

Určité změny na očním pozadí mohou vysvětlit poruchu zraku, ale mimo jiné také upozornit na postižení cév v důsledku probíhající cukrovky či na zvýšení krevního tlaku. V takovém případě jsou na místě další vyšetření, která již spadají do kompetencí lékařů jiných specializací.

Celou radioporadnu s MUDr. Vladimírem Kordou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související